UTA a bifat, fără probleme, trei puncte în fața codașei Sportul Snagov, în cadrul etapei a 5-a a Ligii a II-a la fotbal. Diferența de scor, 4-0, poate putea fi și mai mare la câte ocazii au ratat arădenii, dar – pe de altă parte – au fost și minute bune în partea secundă când „motoarele” au fost stinse.

„Roș-albii” au deschis scorul la chiar prima fază de atac a meciului, din minutul 2: Buhăcianu a tras din unghi, portarul oaspeților a respins, iar Lorenzi a îndeplinit o simplă formalitate din careu. 2-0 s-a făcut în minutul 20: Ursu a pătruns pe stânga, i-a trimis în fața porții lui Bustea, care a majorat scorul. După un minut era deja 3-0, Lorenzi reușind „dubla” dintr-o pasă primită de la Isac.

După pauză, UTA părea că se mulțumește cu scorul de pe tabelă și ocaziile mari au lipsit până spre final. Snagovul a „mișcat” ceva doar prin fostul utist, Paul Cubleșan, care a tras de două ori la poartă, însă fără vreun pericol real pentru Iacob, căpitan în premieră astăzi cu Rus și Melinte pe bancă. Buhăcianu a irosit o șansă importantă în minutul 83, trimițând pe lângă din doar câțiva metri după centrarea ideală a lui Rus.

Tabela a fost închisă în prelungiri chiar de Ciprian Rus, printr-o reluare simplă, cu capul, din centrarea perfectă a lui Miculescu.

Pentru moment echipa „roș-albă” e pe locul doi în ierarhia ligii secunde, la un punct în spatele liderului CS Mioveni, dar utiștii ar putea fi depășiți și de Turris-Oltul Turnu Măgurele, care evoluează duminică contra Farului.

În următoarea etapă, arădenii se vor deplasa la Târgu Mureș pentru duelul cu Universitatea Cluj, echipă ce trece printr-o perioadă extrem de nefastă, aflându-se în acest moment în zona retrogradării. Meciul va avea loc vineri, 6 septembrie, de la ora 19:30.

UTA: Iacob – Tomozei (Ioniță 75), Ilie, Șeroni, Stancu – Lorenzi (Moise 60), Isac – Ursu, Miculescu, Bustea (Rus 55) – Buhăcianu. Pe bancă: Bolboașă – Melinte, Hrezdac, Oroian. Antrenor: Laszlo Balint

Sportul Snagov: Vreme (Stanciu 32) – Poştoarcă, Mocioacă, G. Apostol, Turbatu – Răileanu (Nechita 68), I. Roșu, Dorobanțu – Cubleşan, Ad. Stoica, R. Bucur (Rusu 65). Pe bancă: Ristea, Mircică, Stere, Lungu.  Antrenor secund: Daniel Dumitrache

Arbitri: Cristian Codrea (Baia Mare) – Mihai Ionescu, Gheorghiță Bălan (ambii Argeș) – Rareș Vidican (Satu Mare).

Observatori FRF: Ștefan Silaghi (Satu Mare), Radu Bîtea (Oradea)