După o victorie cu forcepsul contra Islandei, „acvilele“ s-au deplasat în Peninsula Iberică pentru meciul din această seară cu naționala Spaniei. Perspectivele ca fetele noastre să realizeze o surpriză erau extrem de limitate ținând cont că Spania este numărul 2 mondial iar România nu se mai apropie de mult de elita acestui sport. Cu toate acestea, scorul final, 107-52 pune o nouă oglindă dură în fața sportului românesc, unul văduvit de valori, finanțare, condiții și principii sănătoase.

Revenind la meci, nu sunt multe de spus. Echipa noastră a reușit să mențină un oarecare echilibru doar în primul sfert, încheiat cu 24-19. Apoi totul a devenit extrem de complicat pentru tricolore care în niciunul dintre următoarele două sferturi n-au reușit să treacă de 10 puncte marcate (scoruri 22-8 și 24-7). Ultimul sfert a fost mai spectaculos, cu cele două echipe marcând mai mult (37-18) însă impresia generală de antrenament cu public a rămas.

Antrenorul României, Dan Calancea, a trimis un prim 5 format din Stănici, Ghizilă, Fodor, Ardelean și Orban. Primele două au fost printre cele mai bune jucătoare ale noastre, cu 16 respectiv 14 puncte marcate. În schimb Fodor și Orban au avut prestații extrem de slabe, nereușind să marcheze niciun punct, asta după ce cu Islanda s-au numărat printre protagoniste. Jucătoarea celor de la FCC Baschet UAV Arad, Alexandra Ghiță a evoluat mai mult decât în meciul precedent, și anume 25 de minute și 41 de secunde, interval în care a acumulat 4 puncte și 4 recuperări. Iată și cifrele complete ale jucătoarelor noastre:

• Stănici – 16 puncte (2×3) / 2 recuperări / 4 pase decisive
  • Ghizilă – 14 (2×3) / 5/ 0
  • Podar – 9 (1×3) / 3 / 1
  • Ardelean – 7 (1×3) / 6 / 0