suleaDe joi și până sâmbătă, la Timi­șoara, șase echipe se bat pentru trofeu la Campionatul Naţional Universitar al României la Fotbal 2015. Printre ele se află și Universitatea de Vest Vasile Goldiș Arad, care face parte din grupa A, alături de UAIC Iaşi și UCB Târgu Jiu.
Aseară, pe terenul „Știința”, arădenii, îmbrăcați în „alb-roșu”,
și-au adjudecat primul succes al turneului, învingându-I cu 3-1 pe ieșeni. Toate golurile au fost lucrate de doi dintre fotbaliștii student ai celor de la ACS Național Sebiș. În minutul 9, Susan a pasat și Sulea a marcat, scorul pauzei fiind 1-1, căci moldovenii au punctat pe contraatac la ultima fază a reprizei. Arădenii au valorificat și pe tabelă superioritatea evidentă din joc, punctând, în minutul 54, prin Susan (lob de la 14 metri la
teral dreapta) și din nou Sulea, după o cursă de 40 de metri.
Pentru UVVG au evoluat: Mitrea – Er. Wild, Bier, Filaret, Neacșu – Maghici (Haiduc), Chindriș, Georgiu, Hulbăr (Miron) – Susan, Sulea (Bude). Antrenor este profesorul universitar din Baia Mare, Nicolae Chirculescu, iar delegat, conducătorul Sebișului, Costică Vanci.
În această dimineață, pe terenul Dan Păltinișanu II, „alb-roșii” o întâlnesc pe UCB Târgu Jiu. În cazul unei victoria, arădenii merg în finala ce se va juca sâmbătă seara (de la ora 19,30), pe arena „Știința”, după manșa tur din barajul pentru promovarea în Liga a 3-a, dintre ASU Poli și Voința Lupac.
În cealaltă grupă, luptă pentru un loc în finală: UBB Cluj-Napoca, UPB București și ULBS Sibiu.