Gloria Lunca Teuz Cermei a pus capăt miniseriei negre ce a coborât-o de pe locul 1 până pe 5 în seria a IV-a Ligii a 3-a. „Sămădăii” și-au respectat cu ceva emoții statutul de favoriți în fața Lugojului, echipă deja retrogradată în fotbalul județean timișan.
Cum s-au marcat golurile:
1-0 (min. 13): Capătă a inițiat un contraatac, i-a pasat lui Iuga, acesta a așteptat învăluirea lui Deta pe stânga, care a centrat perfect pentru Vlad la colțul lung: lat în plas
1-1: (min. 51): Onțel a executat peste zid o lovitură liberă de la 25 de metri și Stănilă s-a recunoscut învins
2-1 (min. 80): Matiș și Gruiescu combină pe dreapta, ultimul îl găsește cu o pasă pe Iuga la marginea careului și acesta preia și trimite din demi-voleu, cu stângul, la colțul scurt al porții lugojane
3-1 (min. 90+1): Vezan a trimis o pasă peste apărare și Matiș a înscris cu un șut sec din 8 metri, ce merge sub transversală
Formații:
Cermei: Stănilă – Polgar, Varga, Nistor, Deta – Mager (75 Gruiescu), Vezan, Prună (62 Matiș), Vlad (82 Mihuța) – A. Iuga – Capătă (62 Bulza).
Lugoj: F. Andrei – David, Giuga, E. Miculescu, Mihoc – Kim, Folarin – Salim (77 Hrudei), Onțel, Carabaș (87 Filip) – Bamba.
Arbitri: Adina Popa (Satu Mare) – Ștefan Lar (Baia Mare), Flavius Seiche (Sânmihaiu Almașului – Sălaj)
Observatori FRF: Dan Miholcea (Bocșa), Emanoil Popescu (Târgu Jiu)
FOTO: iuga – Iuga a înscris un gol frumos în poarta lui Andrei
Liga a 3-a (seria a 4-a), etapa a 26-a:
CNS Cetate Deva – Crişul Chişineu Criş 1-0
ACS Dumbrăviţa – Millenium
Giarmata 4-2
Birău (22), Telescu (77), Voinea (86), Udrea (90+4) /Cochinţu (19), Daminuţă
(66)
Şoimii Lipova – Unirea Alba Iulia 1-1
Naţional Sebiş – CSM Şcolar Reşiţa 2-1
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – FC Avrig 0-2
M. Codrea (65), Cl. Vlad (74)
Gloria Lunca Teuz Cermei – CSM Lugoj 3-1
Industria Galda – CS Hunedoara
0-2
Bularda (57), Tecsi (90)
CS Ocna Mureş – Metalurgistul Cugir
2-3
Fl. Hidişan (42 – pen.), Coltor (56) / M. Neagu (38 – pen.), Ad. Cîrstean (47 –
pen.), P. Păcurar (71)
Clasament
1. Reşiţa 26 16 5 5 54-26 53
2. Lipova 26 16 5 5 65-38 53
3. Dumbrăviţa 26 15 4 7 50-40 49
4. Cugir 26 14 6 6 55-41 48
5. Cermei 26 15 1 10 47-42 46
6. Chişineu Criş 26 11 9 6 47-27 42
7. Sebiş 26 10 10 6 47-40 40
8. Avrig 26 12 4 10 34-33 40
9. Ghiroda 26 11 2 13 52-46 35
10. Alba Iulia 26 8 10 8 32-35 34
11. Hunedoara 26 9 6 11 42-46 33
12. Galda 26 10 2 14 43-39 32
13. Deva 26 9 5 12 30-38 32
14. Giarmata 26 8 5 13 38-47 29
15. Lugoj 26 1 6 19 23-65 9
16. Ocna Mureş 26 2 2 22 24-80 8
Etapa viitoare, intermediară (7-8 mai): Ghiroda – Deva, Avrig – Sebiș, Reșița – Ocna Mureș, Cugir – Lipova, Alba Iulia – Dumbrăvița, Lugoj – Criș, Giarmata – Galda, Hunedoara – Cermei.