Apropiate valoric, liderul din C4 și viceliderul Ligii a IV-a, au pus în scenă un meci amical pe arena „Crișana” din Sebiș. Echipa lui Cojocaru nu se dezvață nicicum de obiceiul de a pierde avantajul luat pe tabelă și a trata unele faze cu lejeritate, iar rezultatul a fost un nou eșec . Se mai întâmplase în această iarnă în disputele cu Cermeiul și Luceafărul, lipovanii fiind și ei abili să fructifice carențele trupei de pe Crișul Alb.
Deși ritmul a fost bun și înaintea pauzei și au fost și câteva ocazii de gol, printre care și un penalty parat de Bujor în fața lui Velici (faultul i-a aparținut lui Calvin asupra lui Bârsănel), scorul primei reprize a fost alb. Lucrurile păreau că intră în ordine pentru divzionara a treia, când Iuga a deschis tabela cu un șut de la marginea careului, la o fază la care a mai contribuit și Rosenblum. Era minutul 57, însă „șoimii” au restabilit egalitate 13 minute mai târziu. S. Popa centrat din din corner, iar Pașcu a marcat cu capul din careul mic.
Ca și în precedentele teste, Sebișul a plătit momentul de blackout cu primirea altor goluri. În minutul 78, Popa a tras cu pământul de la 30 de metri, Munteanu a respins doar până la Cotoc și acesta a făcut 1-2. După alte 4 minute, a fost rândul lui Șulumberchean să-l surprindă cu un șut lobat pe același portar al Naționalului. Ocazii au mai fost în special de partea gazdelor, prin Tulcan și Rosenblum, însă și Filimon a avut o execuție spectaculoasă la buturile adversă.
Scorul a rămas fixat la 3-1 în favoarea Lipovei, care și-a mai măsurat forțele cu o divizionară a treia, UTA II. În schimb, Sebișul speră să-și repare puțin moralul cu divizionarele patru, Crișul Sântandrei și CS Ineu.
Formații: Sebiș (prima re­priză): Fișteag – Killin, Suciu, Bârsănel, Siminic – Avramescu, Mihuța – Săulescu, Fuchs, Iuga – Velici.
Sebiș (repriza a doua): Munteanu – Rosenblum, Stupu, Basic, Siminic – Fuchs, Avramescu (65 Drame) – Pirtea, Iuga (60 Moise), Cocină – Tulcan.
Lipova: Bujor – Kocsis (46 Pantea), Calvin (62 Pașcu), Bercu, Tomuț – Piț (62 Șulumberchean), Bier, S. Popa, Gherghel (62 Cotoc) – Vasinc, Trabalka (46 Filimon).