James-RodriguezReprezentativa Columbiei s-a ca­lificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, sâmbătă, pe Maracana, cu scorul de 2-0 (1-0), selecţionata Uruguayului, în optimile competiţiei. Golurile au fost marcate de James Rodriguez, în minutul 28 (șut în vinclu de la 20 de metri) şi 50 (reluare din voleu după pasa perfectă, cu capul, al lui Cuadrado).
Columbia: Ospina – Zuniga, Zapata, Yepes, Armero – Cuadrado (Guarin ’81), C. Sanchez, J. Rodriguez (Ramos ’85), Aguilar, J. Martinez – Gutierrez (Mejia ’68). Selecţioner: Jose Pékerman
Uruguay: Muslera – Caceres, Go­din, Gimenez, Alvaro Pereira (Rami­rez ’53) – Maxi Pereira, Gonzalez (Hernandez ’67), Arevalo, Cristian Rodriguez – Cavani, Forlan (Stuani ’53).Selecţioner: Oscar Tabarez
Cartonaşe galbene: Jimenez ’55 / Armero ’78
Arbitri: Bjorn Kuipers (Olanda) – Sander van Roekel (Olanda), Erwin Zeinstra (Olanda) – Svein Oddvar Moen (Norvegia).
În sferturile de finală, Columbia va întâlni Brazilia, care a trecut de Chile, scor 4-3, la loviturile de departajare.