În urmă cu puțin timp s-a încheiat finala Cupei României, meci disputat pe stadionul Rapid – Giulești și care a adus față în față echipele FC Voluntari și Sepsi OSK.

Deși au jucat practic în deplasare, covăsnenii au dominat atât fondul sonor cât și ostilitățile din teren, impunându-se cu 2-1.  Omul meciului a fost Marius Ștefănescu, autor al unei duble în prima repriză, în minutele 22 și 38. În special al doilea gol a fost unul extraordinar, un șut în vinclu de la mare distanță (aproximativ 30 de metri). Voluntariul a redus din diferență în minutele adiționale ale partidei, printr-un autogol al lui Andres Dumitrescu dar ilfovenii n-au mai avut timp să forțeze și golul egalizator. La echipa lui Liviu Ciubotariu, arădeanul Cristi Costin a fost rezervă și a fost introdus în ultimele 20 de minute, ratând chiar și o bună ocazia în finalul partidei, într-un moment în care scorul era 2-0.

Sepsi reușește în premieră să câștige Cupa României după ce mai disputase o finală acum doi ani, pierdută în fața FCSB-ului. În urma cuceririi acestui trofeu, Sepsi s-a calificat în preliminariile UEFA Conference League, fază a competiției în care a evoluat și în sezonul trecut, fiind eliminată atunci de slovacii de la Spartak Trnava.

Datorită acestui deznodământ al finalei, FC Botoșani s-a calificat automat în finala barajului pentru calificarea în UEFA Conference League, baraj unde va juca împotriva celor de la CS Universitatea Craiova.

Sepsi OSK a câștigat Cupa României după o campanie în care a eliminat până în finală echipele Farul Constanța, FC U. Craiova 1948, Chindia Târgoviște și CS Universitatea Craiova. Este primul trofeu câștigat în istoria de 11 ani a clubului.

(foto: fanatik.ro)