Serena Williams (38 de ani, 9 WTA) a învins-o pe conaționala Bernarda Pera (25 de ani, 60 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-1, și s-a calificat în turul secund al turneului WTA de la Lexington, SUA.
Fiecare meci al Serenei Williams are o poveste aparte. După o pauză de 6 luni, americanca a fost nevoită să muncească serios pentru a răsturna soarta înfruntării cu Pera. Americanca în vârstă de 25 de ani a riscat pe serviciu în primul set, terminând cu un procentaj de 91% al punctelor câștigate cu prima minge, și a fructificat singura șansă de break avută.
Pera a fost la un pas de victorie. În actul secund, la scorul de 4-4, a avut 3 mingi consecutive de break. Le-a ratat, iar din acel moment nu i-a mai ieșit nimic. Serena a revenit la jocul obișnuit, nu a mai comis erori neforțate și a obținut calificarea în turul secund, la finalul a peste două ore și un sfert de joc.
Turneul de la Lexington e plin de staruri, iar Serena Williams, principala favorită a competiției, are de suferit din această cauză. Va juca în turul secund cu învingătoarea partidei dintre Venus Williams (67 WTA) și bielorusa Victoria Azarenka (58 WTA).
Sursa: gsp.ro