Ionuț Popa își continuă seria fără înfrângeri pe banca echipei fanion a Aradului și după deplasarea de risc maxim, de la Mioveni. UTA a jucat bine pe reprize în județul Argeș și a avut în Bodea și Buia din nou cei mai buni jucători ai săi.
Odată cu titularizarea lui Markovic, apărarea UTA-ei a câștigat în talie și experiență, Manea fiind trecut pe dreapta. Iar greul a căzut pe jucătorii din spate în prima parte a mitanului. Arădenii au stat mult la cutie și cu toate astea au avut prima situație de gol a meciului, prin lovitura liberă a lui Buia ce s-a dus de puțin pe lângă colțul scurt. Dincolo, Mioveniul a înscris – practic – la prima acțiune periculoasă. Ayza i-a așezat balonul lui Rădescu la 25 de metri, iar șutul acestuia cu stângul a explodat în vinclul porții lui Bodea. Au urmat alte două faze perculoase ale argeșenilor, dar Neagoe și Năstăsie au finalizat slab din poziții bune. Arădenii au ieșit la joc de abia după minutul 35, iar curajul lor a adus două lovituri libere ale lui Buia din poziții bune, prima dintre ele trecând milimetri peste vinclu.
Utiștii și-au revenit cu adevărat după pauză, dar numai după ce au riscat la contra lui Ayza, finalizată eronat de Năstăsie. Apoi, în minutul 55 a venit egalarea. Buia a pasat filtrant, iar Hlistei a trimis cu stângul, din unghi, pe lângă Croitoru la colțul scurt. Argeșenii au revenit în atac și Florescu a reluat de puțin pe lângă cu capul, iar apoi arbitrul dictează eronat penalty la un fault al lui Markovic asupra lui Ayza în afara careului. Bodea – însă – a parat în fața lui Năstăsie și scorul rămânea 1-1. A urmat un joc pe contre, cu un mic plus de posesie pentru gazde, fără ocazii de poartă. Cu 10 minute îna­inte de final, UTA putea da lovitura. Jorza a pasat pe culoar, A. Iuga a tras cu stângul, iar Croitoru a respins de la colțul scurt. Roș-albii s-au mulțumit cu remiza, iar când Neagu a fost eliminat de pe teren, au rezistat fără probleme. Ba, mai mult putea înscrie golul de trei puncte dacă Hlistei era mai precis la finalizările din careu.
Mioveni: Croitoru – Tirică, Gugu, Burnea, Ed. Stoica – R. Gherghe, A. Neagoe (58 Neagu) – Rădescu, Florescu (66 Roșoagă), Ayza (76 Vintilă) – Năstăsie. Antrenor: Laurențiu Roșu.
UTA: Bodea – Manea, Roșca, Markovic, Prună – Tănase, Petra (79 Jorza) – Stahl (61 A. Iuga), Buia (90 Toma), Hlistei – Curtuiuș. Director tehnic: Ionuț Popa.
Arbitri: Cristian Georgescu (București) – Raul Ghiciulescu (Lugoj), Andrei Nicolae (Timișoara). Rezervă: Laurențiu Ciuchiță (Buftea)
Cartonaș roșu: Neagu (min. 85)
Observatori FRF: Ion Negoescu (Târgoviște), Cristian Petropulos (Alba Iulia)