La cum a început stagiune, cu 7 victorii în meciurile oficiale, Național Sebiș părea că își va ține la respect adversarele din seria a IV-a a Ligii
a III-a. Ultimele prestații au demontat total această presupunere, „alb-albaștrii” pierzând și la Timișoara cu Becicherecul, după ce runda trecută Unirea Alba Iulia pleca cu toate punctele de pe malul Crișului Alb.
Începutul lansat de partidă cu o dominare totală și două-trei ocazii mari nu prevestea ce avea să urmeze. În minutul 8, Săulescu a primit o minge în careu la 7 metri lateral dreapta, dar a tras pe lângă deși avea doi colegi mai bine plasați decât el în careu. Apoi, Marius Ion a reluat din cădere spre vinclu centrarea lui Suciu, dar mingea a ocolit de puțin „paianjenul”. După un sfert de oră, ceva s-a rupt în jocul vizitatorilor, care după trei faze fixe consecutive ale Mama Miei au primit gol. La capătul unui atac prelungit,  Z. Radu a trimis un șut lobat din 12 metri lateral dreapta ce s a dus sub transversala la colțul lung: 1-0 (min. 19). Sebișenii nu au avut reacție, dar asta și pentru că trupa lui Stan a fost foarte disciplinată din punct de vedere tactic. În schimb, contrele „alb-roșilor” au fost extrem de tăioase, iar Rebenciuc și Dumiter au fost la un pas să-l surprindă din nou pe Tomșa. Chiar înainte de intrarea la cabine, Naționalul a avut mult ghi­nion la o fază fixă. Dupa un corner de pe dreapta, Siminic a reluat cu capul,  Ciui a respins de lângă bara de la coltul scurt,  Sturz a degajat în Carstoiu,  iar mingea a lovit transversala.
Sebișul a început moale și partea secundă și, în minutul 54, tabela s-a modificat din nou în dreptul amfitrionilor. Aquino l-a deschis pe dreapta pe Radu,  acesta a pasat pe jos în fața porții,  unde a apărut Dumiter  și a trimis în plasă din 3 metri. Nemaiavând ce pierde, trupa lui Cojocaru s-a aruncat în ofensivă și, după șutul puțin alături al lui Avramescu, a venit și reușita de
2-1. Susan a executat perfect o lovitură liberă de la 22 de metri și mingea s-a dus în vinclu la coltul scurt cu toată opoziția lui Ciui (min. 63). Dar, din nou, a intervenit un blocaj inexplicabil pe faza de construcție și atac, așa că, practice, în afară de o centrare ce l-a sărit în 4 metri pe Săulescu, nu am mai consemnat nimic de partea oaspeților. În schimb, Becicherecul a avut o mare oportunitate de a înscrie și golul trei, dar Matiș a finalizat defectuos din poziție bună. Insuccesul, coroborat cu victoria Galdea cu Pandurii, o trimite pe Național Sebiș pe poziția a doua a clasamentului.
Becicherec: Ciui – Sturz, Toma, Albert – Radu (71 Filip),  Zurbagiu, Rebenciuc, Stancu – Aquino (59 Ponce),  Dumiter – Matiș (90+2 Ciobanu).
Sebiș: Tomșa – Suciu, Stupu, Cârstoiu,  Siminic – Mihuța (63 Fuchs), Avramescu (72 Ciocan) – Săulescu, Iuga, Susan – Ion.
Arbitri: Sergiu Popa (Aiud) – Adrian Epure (Orlat – Sibiu), Daniel Nagy (Mediaș)
Observatori FRF: Luis Moisescu (Drobeta Turnu Severin), Alin Lupu (Caraș Severin)