bascNu le-a fost uşor vicecampioanelor României în prima repriză din Slovacia. Piestanske Cajky, care avea nevoie de victorie, a jucat o carte importantă în 20 de minute, timp în care arădencele au suferit. Astfel, la pauza mare gazdele conduceau cu un  punct (39-38), în condiţiile în care doar Simmons a dat satisfacţie pentru echipa lui Araujo.
Au urmat 10 minute în care calitatea Aradului s-a simţit decisiv, în condiţiile în care fetele portughezului Araujo au început să joace la adevărata lor valoare. Nu a mai contat că în ultimul sfert timp de 3 minute arădencele nu au găsit coşul, pentru că la final victoria a fost una meritată, ICIM-ul controlând partea a doua.
Victoria  o trimite și matematic pe Univ Goldiş ICIM Arad în Final Four-ul Ligii Europei Centrale.
Formații și marcatoare:
Cajky: Stehlikova 19 (1×3), Tatham 14, Turbova 9 (1×3), Dudasova 9, Felixova 4, Brtonova 4, M. Palenikova 3, T. Palenikova 2. A mai jucat: Zentkova
Arad: Simmons 21 (1×3), Broomfield 16, Engleman 15, Crăciun 9, Brosovszky 9 (1×3), Milovanovic 7 (1×3), Nagy 2, Plouffe 2. Au mai jucat: Mercea, Vidican.