simona-halepRomânca Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 1, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-3, pe sportiva bulgară Ţvetana Pironkova (57 WTA) şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie Premeir 5 de la Dubai.
Halep a avut nevoie de o oră şi 20 de minute pentru a trece de Pironkova.
În faza următoare, Simona Halep va juca împotirva rusoaicei Ekaterina Makarova, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 6, scorul întâlnirilor directe dintre cele două jucătoare fiind egal, 1-1. Halep a câştigat prima întâlnire disputată cu Makarova, cu scorul de 6-1, 7-6 (6), în sferturile de finală ale turneului de la New Haven, ediţia 2013. Rusoiaca şi-a luat revanşa anul acesta, în sferturile de finală de la Australian Open, când s-a impus cu
6-4, 6-0.
Calificarea în sferturile de finală este recompensată cu 52.430 de dolari şi cu 190 de puncte WTA. Cu acest premiu, jucătoarea din Constanţa a depăşit suma de şapte mi­lioane de dolari câştigată din tenis.
Apoi, jucătoarea cehă Petra Kvitova (3 WTA), a doua favorită a turneului Premier 5 de la Dubai, a fost eliminată, miercuri, în turul trei al competiţiei dotate cu premii în valoare totală de 2.513.000 de dolari, informează site-ul oficial al competiţiei. Kvitova a fost învinsă cu 6-3, 4-6, 6-3 de jucătoarea Carla Suarez Navarro (Spania, locul 13 WTA), cap de serie numărul 13.
În urma eliminării în optimi, Kvitova ar putea pierde a treia poziţie mondială în favoarea Simonei Halep, în cazul în care românca va câştiga turneul.
Și Venus Williams, deţinătoarea trofeului la Dubai, a fost învinsă, în turul trei, cu scorul de 6-4, 6-2, după o oră şi şase minute, de Lucie Safarova.