pincotares lung salacueFalimentul FC UTA SA era evident încă din luna aprilie, așa că speranțele județului nostru în continuitate la nivelul ligii secunde se puneau în Național Sebiș și Șoimii Pâncota. La intrarea play-off, trupa de pe Crișul Alb pleca cu prima șansă, dar „alb-negrii” au avut un finish remarcabil și au sărbătorit promovarea  istorică în Liga
a II-a. Conducerea clubului a mers pe aceeași politică de repatriere sau reconfirmare a încrederii pentru jucătorii arădeni sau din zonă, astfel că întăririle pentru noua stagiune purtau numele arădenilor: Norbert Polgar, Flavius Cuedan, Petrică Huțan, Alex Sălăjan, Flavius Băd sau Cristian Monac, a timișorenilor: Gabriel Siminic, Ionuț Ugocian și Marius Staicu, plus olteanul Cosmin Crușoveanu. Bineînțeles, Dan Cuedan a fost confirmat pe bancă de către președintele Pavel Piroș, cu mențiunea că Remus Lung, Dumitru Mitu și Cristian Irimia deveneau, oficial, „secunzii” fostului mijlocaș.
UTA și Poli, victimele din Cupă
Stagiunea 2014-2015 a debutat pentru Șoimii Pâncota cu un meci în turul patru al Cupei României în fața noii echipe fanion a Aradului. Pe arena „Motorul”, divizionara secundă, mai pragmatică și având în Ovidiu Pașcalău un portar în zi de grație, s-a impus  cu scorul de 3-1, punctele decisive fiind reușite în minutele suplimentare de Sălăjan și Staicu. La rând a venit marea rivală a „alb-roșiilor”, de asemenea rebranduită din Recaș în ACS Poli. Meciul părea să curgă în favoarea timișorenilor, care în minutul 68 aveau 2-1 pe tabelă și un om în plus pe teren, dar spiritul de luptători al „șoimilor” s-a concretizat prin reușitele unei spumoase calificări izbutite de la Alin Mihai și Lung. În 16-imi, însă, prim-divizionara Pandurii Târgu Jiu nu s-a mai lăsat surprinsă și a anulat golul lui Băd prin Mevlja și Predescu.
Debut timid în campionat
Sorții au adus în calea pâncotanilor CSM-ul din Zăvoi la prima apariție în liga secundă. La acea vreme, vâlcenii erau considerați favoriți la ocuparea unuia dintre cele două locuri ce duc spre elită, așa că rezultatul de egalitate avea să fie considerat unul pozitiv. Dubeștean a dat iluzia unui succes cu un gol direct din corner, dar Nkongue a fixat tabela la 1-1. A urmat deplasarea în Valea Domanului, acolo unde reșițenii s-au impus fără mari probleme cu 2-0. Breșneni și Enescu au înfipt cuțitul în defensiva pâncotanilor, care nu aveau să concretizeze finalul bun de joc. După eliminarea din Cupă a celor de la Poli, „șoimii” sperau să obțină și un prim succes în campionat, mai ales că în Podgorie sosea una dintre formațiile cu probleme din seria de Vest. Dar, „alb-negrii” nu au reușit să țină de avantajul luat prin golul lui Polgar din finalul primei părți, iar Bihorul a „smuls” punctul grație lui Cristian Cigan.
Iluziile primului succes
Pâncotanii sperau să spargă gheața în fața unor adversari abordabili. Olimpia începuse slab sezonul, așa că, teoretic, era o pâine de mâncat la Satu Mare. Dar, elevii lui Cuedan s-au concentrat doar în prima repriză, terminată în avantaj prin reușita lui Sălăjan, după care au primit nu mai puțin de trei goluri de la Bujor, Iuhas și Feier.  Nici următoarea echipă ce a vizitat Podgoria arădeană nu avea să plece cu mâna goală. Spre finalul unei partide fără sare și piper, pâncotanii, care aveau și un în plus pe teren, au obținut o lovitură de la 11 metri. Dubeștean a trimis balonul doar în bară pentru cea de-a treia remiză internă consecutivă. Pentru a juca la nunta lui Casian Maghici, „șoimii” s-au deplasat într-o zi de vineri la Tărlungeni, acolo unde brașovenii au rezolvat „ecuația” partidei până la pauză. Nicolae și Sorin Marin, acesta din urmă înscriind golul carierei sale cu un șut de la peste 30 de metri ce a lovit și transversala, au adus Unirii un avantaj liniștitor. Alin Mihai a punctat cu 11 minute înainte de un final controlat de echipa sa, însă la 2-1 pentru băieții lui Bona, „șoimii” rămâneau pe sec în partidele departe de casă.
Deblocare în stil mare
Automat, meciul cu FC Caransebeș se transforma într-o adevărată finală pentru „alb-negrii” și răspunsul a fost pe măsură. Lengyel a deschis tabela după numai două minute de joc, iar Mitu, Alin Mihai și Huțanu au rotunjit scorul în prima victorie pâncotană pe scena ligii secunde. A fost 5-1, căci Iri­mia s-a lăsat surprins de șutul de la distanță a lui Artean. În „intermediara” de la mijlocul lunii octombrie, nou promovata arădeană s-a odihnit și avea să facă cel mai bun meci al toamnei în fața actualului vicelider. AFC Fortuna venea după toate punctele în Podgorie, dar a dat peste o formație motivată, ce a avut puterea să revină de la 0-1 (gol Munteanu) și 1-2 (gol Honciu), prin reușitele semnate Suciu și Alin Mihai. Au fost și alte ocaze bune de gol în contul gazdelor, care s-au declarat nemulțumite de rezultat și prin prisma faptului că formația din Câmpina a des­chis scorul dintr-un penalty inventat de arbitru.
Înfrângeri previzibile
Pe 25 octombrie, „șoimii” disputau al treilea meci consecutiv pe teren propriu, adversar fiindu-i liderul rănit în Cupă, ACS Poli. Cu titularii, timișorenii au fost mult mai autoritari, au punctat destul de repede prin golgheterul Henrique, după care s-au mulțumit să res­pingă fără mari probleme atacurile timide ale amfitrionilor. Cu toate că a făcut un prim mitan foarte slab, prilej pentru Flavius Cuedan să-și ducă echipa în avantaj, Mioveniul avea să confirme calculele hârtiei. Scuturați serios la pauză de Claudiu Niculescu, argeșenii au revenit pe tabelă datorită lui Bălan, Răuță și Gălan. Nici la Râmnicu Vâlcea, în runda inaugurală a returului, pâncotanii nu au putut strânge îndeajuns rândurile încât să spargă gheața și în deplasare. La debutul în Zăvoi, antrenorul Sandu Pelici părăsea terenul fericit după ce Pîrvulescu a marcat cu un șut în vinclul porții lui
Irimia.
Pași mici, dar importanți
Gruparea din Podgorie a strâns apoi rândurile pentru descinderea Reșiței lui Oprița. Formația „roș-neagră” nu a avut nicio ocazie de gol, însă nici băieții lui Cuedan nu au găsit drumul spre plasa porții lui Zimmerman. Scorul avea să „înghețe” și pe arena „Iuliu Bodola” din Oradea, în derby-ul suferinței, singurul aspect pozitiv în cazul „șoimilor” fiind cucerirea primului punct extern. Cu cele două puncte puse la păstrare, Pâncota se îndepărta de ultimul loc al clasamentului, singurul care duce sută la sută în eșalonul trei.
Victorie pentru o iarnă pe locul 9
Pâncotanii nu puteau rata al doilea succes stagional la ultima apariție a anului în fața propriilor susținători. În plus, în ziua meciului cu Olimpia Satu Mare președintele Piroș primise vestea decesului surorii sale așa că  Lung et. comp. aveau sarcina să-i mai aline du­rerea. Chiar masivul fundaș avea să rateze o lovitură de la 11 metri, dar Sălăjan nu a mai ratat în debutul părții secunde golul de trei puncte. Cortina peste primul an calendaristic în Liga a II-a a căzut după un meci cu cântec la Slatina.  Gligor, Gheorghe și Curtuiuș au înscris în contul Oltului, Mihai, în cel al „șoimilor”, pentru ca apoi ambii antrenori să interpreteze în felul lor desfășurarea evenimentelor. La intrarea în vacanța de iarnă, Pâncota este deasupra liniei retrogradării, deci în obiectivul fixat pentru prezenta stagiune.

Trei jucători, cu peste 1.000 de minute jucate, Mihai – golgheterul echipei
De-a lungul celor 15 etape disputate între lunile august-decembrie în seria de Vest a Ligii secunde, antrenorul Dan Cuedan a folosit 26 de jucători. Cele mai multe minute le-au adunat fundașii laterali și „închizătorul” Suciu, acesta având avantajul de a fi și junior, punct fix în primul „unsprezece” al Pâncotei. Apoi, portarii Pașcalău și
Irimia, care au fost pe rând și căpitanii echipei, și-au împărțit frățește mi­nutele, pentru ca titlul de golgheter
să-i revină, bineînțeles, celui mai folosit atacant, Alin Mihai. Dar iată ce spune statistica: