Dacă precedentele ediții de ligă secundă le-a început poticnit, cu un eșec (1-2 cu Gaz Metan) și o remiză (2-2), UTA a plecat perfect în noul campionat. Arădenii au câștigat tocmai la Târgoviște, pe terenul unei echipe ce și-a anunțat, la rândul ei, intențiile de promovare. Fără a presta un joc strălucit, arădenii au știut să-și dozeze forțele și să dea lovitura în penultimul minut de joc.
Căldura sufocantă de la ora întâlnirii a adus doar 1.500 de oameni pe „Municipalul” târgoviștean, între care și aproximativ 20 de membri ai galeriei utiste. Oarecum surprinzător, Marius Curtuiuș, primul căpitan al „Bătrânei Doamne” a rămas pe margine, în timp ce gazdele l-au recuperat în ultimul moment pe Cherchez, principala „gură de tun”.
Primele 20 de minute au fost de tatonare, cu echipele simțind că orice resursă consumată fără rost va conta pe final, când temperatura de la nivelul gazonului avea să atingă 45 de grade Celsius. Prima oportunitate s-a născut la buturile dâmbovițene. Stahl a centrat de pe stânga, iar Strătilă a trimis cu capul peste poartă. Grahovac a fost mereu primul la angajările pentru Honciu sau Cherchez, în timp ce UTA a fost ceva mai concretă. În minutul 35, Strătilă a centrat bine, iar Roman a nimerit transversala cu o lovitură de cap. Totodată, „centralul” a văzut simulări în careu la căderile lui Strătilă și Adili, dar cel puțin în cazul macedonianului se impunea penalty. În fine, repriza
s-a încheiat cu un șut în blocaj al lui Jorza, cu Roman pregătit și el să finalizeze.
Mihalcea a abordat repriza secundă cu două vârfuri, iar pe teren și-a făcut apariția și Curtuiuș. După 10 minute de presiune ale „roș-albilor”, neconcretizate prin ocazii clare, Chindia a trecut la cârma jocului. Rezultatele au fost: șut Stoica pe direcția lui Grahovac, finalizări Cherchez și Dumitrașcu peste poartă. Între aceste ocazii, s-a strecurat și o „foarfecă” a lui Curtuiuș, același atacant trecând de puțin și pe lângă centrările lui Adili și Strătilă. Și, când se părea că nimic nu se mai poate schimba, a venit faza câștigătoare a UTA-ei. Adili a recuperate un balon în apărare, a pasat rapid pentru Stahl, dar în același timp a învăluit pe banda dreaptă, de unde a centrat perfect pentru „capul” plasat al lui Marius Curtuiuș. Era minutul 89, prea târziu pentru ca târgoviștenii să aibă reacție la golul adversarilor.
S-a terminat 0-1, iar Campioana Provinciei are șasa să facă 6 puncte dacă își valorifică statutul de mare favorite în fața nou promovatei Metaloglobus București.
Formaţii:
Chindia: I. Popescu – Martac, Vătavu, Ispas, Dumitrașcu – Nisipeanu (75 Matei), Honciu, L. Mihai, Cr. Stoica – Neicuţescu, Cherchez (81 Neguţ). Antrenor: Nicu Croitoru.
UTA: Grahovac – Adili, Scutaru, Ciucă, Burlă – Asani (46 Curtuiuş) – Strătilă (86 Izet), Jorza (70 Tănase), Cârstocea, Stahl – Roman. Antrenor: Adrian Mihalcea.
Arbitri: Horia Mladinovici (București) – Alexandru Midvichi (ambii din București), Ferencz Tunyogi (Zalău).
Rezervă: Bogdan Anghelinei (Galați).
Observatori FRF: Silviu Crângașu (Ploiești) și Viorel Leșeanu (Giurgiu)