iancuCampioana României, Steaua București, a învins, marți, în deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa gruzină Dinamo Tbilisi, în prima manșă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.
Golurile au fost marcat de Gabriel Iancu, în minutele 64 și 80. În minutul 61, Ciprian Tătărușanu a apărat o lovitură de la 11 metri executată de Xisco. Returul se va disputa mar­țea viitoare, de la ora 20.45, la București.
Dinamo Tbilisi: Loria – Seturidze, Kvaratskhelia, Ustaritz, Glisici – Merebashvili (Khocholava ‘87), Grigalashvili, Khmaladze, Kvirkvelia – Xisco (Vouho ‘61), Dvali (Goga ‘79). Antrenor: Du­șan Uhrin Jr.
Steaua: Tătărușanu – Geor­giev­ski, Szukala, Chiricheș, Latovlevici – Pintilii (Gardoș ‘84), Bourceanu – Adrian Popa, Nicolae Stanciu (Iancu ‘46), Tănase – Nikolici (Piovaccari ‘57). Antrenor: Laurențiu Reghecampf
Cartonașe galbene: Grigashvili ‘24, Khmaladze ‘71 / Stancu ‘42, Pintilii ‘45, Latovlevici ‘61, Szukala ‘64, Gardoș ‘86
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Austria, cu Robert Schörgenhofer (central), Roland Brandner, Matthias Winsauer (asistenți) și Christian Dintar (rezervă).