Steaua a terminat la egalitate, scor 0-0, partida cu formația germană Schalke 04, disputată pe Arena Națională din București, în etapa a V-a, penultima, din grupa E a Ligii Campionilor. După o primă repriză controlată de cei de la Schalke, dar în care cea mai mare ocazie de gol a avut-o Piovaccari, steliștii au ratat incredibil în partea a doua. Prepeliță și Chipciu s-au încurcat reciproc, Fahrmann a scos mingea reluată cu capul de Szukala, mingea șutată de Tănase după o lovitură liberă a șters bara, iar Stanciu, față în față cu portarul advers, a încercat o scăriță fără efect.
Totul a culminat cu faza din minutul 69, când arbitrul olandez a închis ochii la un fault evident comis în careu de portarul german asupra lui Piovaccari.
Ultimul meci din grupă, la Londra
Laurenţiu Reghecampf a început în formula: Tătăruşanu – Prepeliţă, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Neagu – Adi Popa, Chipciu, Tănase – Piovaccari, iar pe parcurs au mai jucat Varela, Iancu şi Stanciu. În urma acestui rezultat, coroborat cu surprinzătoarea victorie, scor 1-0, repurtată de Basel pe teren propriu cu Chelsea, Steaua a ratat orice șansă de calificare în primăvara europeană, urmând să încheie grupa pe ultimul loc. În ultimul meci din acest sezon al Ligii Campionilor, Steaua va juca pe 11 decembrie la Londra, împotriva celor de la Chelsea, deja calificaţi în optimi.