Univ Goldiş ICIM Arad a suferit mult în prima repriză a jocului cu Alba Iulia. Un duel cu o contracandidată la medalii şi în acest sezon. Ratările multe din primul sfert au făcut ca din cele 19 puncte înscrise, doar 8 să fie ale arădencelor. A fost ceva  mai bine în sfertul 2, iar la jumătatea disputei oaspetele aveau avantaj minim: 24-23.
De la cabine arădencele s-au întors mult mai decise. Reid a dominat ambele panouri cu o forţă ofensivă deosebită, Dyer a acumulat recuperare după recuperare, iar Hadzovic și-a excelent în valoare coechipierele. S-a ajuns ca înaintea ultimului sfert jocul să se rupă decisiv, după un neverosimil 21-7 pentru ICIM.
Finalul a fost liniştit, cu ICIM-ul la adăpostul unui avantaj liniştitor, plusând cu o victorie mare în primul din cele 3 meciuri dificile programate în doar o săptămână. Sâmbătă e rost de încă un examen şi încă unul dur, la Târgovişte.
„Chiar dacă în atac am fost un pic pripiţi în prima repriză, apărarea a mers bine. La pauză le-am spus fetelor doar să se calmeze şi să jucăm ceea ce ştim. Au reacţionat bine, am fost o echipă, care până la urmă a controlat disputa. Iar asta mă face să fiu mulţumit”, a spus antrenorul Jose Araujo la finalul întâlnirii de miercuri seara.
Formații și marcatoare:
Arad: Reid 27, Dyer 13, Hazdovic 12 (4×3), Stoenescu 6 (2×3), McCarthy 6, Laza 3 (1×3).
Alba Iulia: Webb 17 (2X3), King 10, Ursu 6 (1X3), Abel 5 (1X3), Logan 4, Dincă 3 (1X3), Fodor 2, Antic 2.