Echipa fanion a Aradului părea să aibă o zi liniștită pe arena „Mircea Chivu” din Reșița, împotriva unei echipe amenințată cu retrogradarea. Utiștii au luat avans de două goluri pe tabelă până în minutul 23 și au ratat și golul trei chiar înainte de pauză. Scenariul partidei s-a schimbat brusc după pauză, arădenii au fost moi și neinspirați în toate compartimentele și le-au permis „roș-negrilor” să egaleze situația. Rezultatul a fost salvat de Super (Ro)Mario Moise în prelungiri, printr-o execuție demnă de genericele TV.

„Roș-albii” au început cum nu se poate mai bine. Era secunda 70, când R. Moise a centrat din corner, Vasiu a deviat mingea spre propria poartă și C. Rus a pus corpul pentru 0-1. Trei minute mai târziu, gazdele au trecut pe lângă egalare: Săulescu a șutat puternic din 13 metri, dar Iacob a respins. UTA a răspuns printr-un șut periculos, în cros, al căpitanului C. Rus, dar mingea a trecut de puțin pe lângă poartă. 0-2 s-a făcut în minutul 23, atunci când R. Moise a trimis aproape de vinclu dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, făcând inutil plonjonul lui Zimmermann. În prelungirile actului întâi, Ursu i-a pasat ideal lui Buhăcianu, dar acesta a șutat din numai 7 metri peste poarta goală.

În loc de 0-3, în minutul 47 s-a făcut 1-2. Ehmann a șutat de la 35 de metri, Fl. Ilie a deviat mingea cu capul, Iacob a fost prins pe picior greșit și reșițenii reintrau în joc. Au fost și alte ocazii la buturile arădene, iar golul de 2-2 a căzut normal. În minutul 69, Danci a aruncat o minge în careul arădean, iar Cioablă a reluat cu capul, dintre fundașii centrali arădeni, lângă bara din dreapta lui Iacob.  UTA s-a trezit de abia în ultimele 10 minute și a atacat buturile gazdelor. Oroian a tras în blocaj, iar Buhăcianu a preferat un dribling în plus în 6 metri și apărarea Reșiței a eliberat pericolul. Dar, la faza următoare, în cel de-al doilea minut de prelungire, Vlădia a respins greșit pe 16 metri, de unde Moise a trimis în vinclu, din foarfecă lateral.

Până la urmă, reușita de trei puncte mai șterge din prestația foarte slabă a UTA-ei din repriza a doua. Echipa arădeană a părut obosită și blocată de la mijloc în sus, iar în apărare a făcut erori nepermise pentru o formație ce-și dorește un loc sub soarele primei ligi la anul.

CSM Reşiţa: Zimmermann – L. Acka, Ehmann, Vasiu (87 Vlădia), Banac (56 Cioablă) – Săulescu, Danci, Poiană (38 Breşneni), Vădrariu – Dat – M. Coman. Antrenor: Leo Doană

UTA: Iacob – An. Rus, Fl. Ilie, Melinte, Şeroni – Miculescu (38 Ursu), Isac, R. Moise, Buhăcianu – A. Ioniţă (83 Oroian) – C. Rus (46 Bustea). Antrenor: Laszlo Balint

Arbitri: Florin Marcu (Oradea) – Raul Ghiciulescu (Timiș), Ovidiu Timar (Marghita-Bihor). Rezervă: Cătălin Roman (Grădinari – Timiș)

Observatori FRF: Teodora Albon (Cluj) și Radu Bîtea (Oradea)