În această seară aproximativ 300 de arădeni s-au adunat în Micălaca în parcul Orizont pentru a viziona meciurile din cadrul EURO 2020. Arădenii s-au putut relaxa pe sacii în formă de mingi de fotbal, iar unii au savurat o bere în timp ce au urmărit partida ce nu a decurs tocmai bine pentru Rusia.

Sâmbătă seara a avut loc partida dintre Belgia și Rusia din cadrul Grupei B de la Euro2020, găzduite în Rusia, pe arena din Sankt Petersburg, care are o capacitate de 68.000 de locuri.

Prima repriză a fost una care a pus mari probleme rușilor după ce Romelu Lukaku a reușit să deschidă scorul în minutul 10, iar Thomas Meunier a reușit să dubleze scorul tot în prima repriză în minutul 34.

În repriza secundă elevii lui Roberto Martinez și-au consolidat victoria după Meunier l-a servit perfect pe Lukaku, care a scăpat singur cu Shunin și a înscris cu sânge rece, pentru 3-0 în minutul 88.

Pentru belgieni debutul la EURO 2020 a fost cea dea 10 partidă consecutivă fără înfrângere, înregistrând opt victorii și două remize, cu Cehia, 1-1, în preliminariile Mondialului și Grecia, 1-1 într-o partidă de verificare.

Belgia: Courtois – Alderweireld, Boyata, Vertonghen – Castagne, Dendoncker, Tielemans, T. Hazard – Mertens, Lukaku, Carrasco

Selecționer: Roberto Martinez

Rusia: Shunin – Fernandes, Semenov, Dzhikiya, Zhirkov – Ozdoev, Barinov – Zobnin, Golovin, Kuzyayev – Dzyuba

Selecționer: Stanislav Cherchesov