Un nou rezultat notabil în acest an pentru Briana Vărcuş, taleristă legitimată la CSM Arad. După ce luna trecută s-a remarcat la Trofeul Carpaţi şi etapa de Campionat Naţional, unde s-a clasat prima la junioare, cu record personal, sportiva arădeană a repetat performanţa şi la Cupa României, categoria junioare, competiţie desfăşurată în perioada 14-17 iulie, la Bucureşti. Vărcuş a cucerit medalia de aur, tot cu record personal, iar CSM Arad a ocupat locul trei în clasamentul pe cluburi. Performera clubului arădean a fost premiată şi felicitată chiar de preşedintele Federaţiei Române de Tir Sportiv şi director al CSM Arad, Lucia Mihalache.

Vă reamintim că talerele au deschis anul trecut calendarul post-pandemie din tirul românesc, Briana Vărcuş cucerind atunci medalia de aur în concursul junioarelor III. În 2019, talerista CSM-ului a încheiat sezonul cu două titluri naţionale, la junioare şi junioare III şi un titlu de vicecampioană la junioare II. În august şi septembrie 2021 urmează etapele finale de Campionat Naţional pe categorii de vârstă, unde talerista CSM-ului speră să urce din nou pe podium.