georgiuZărăndanii nu au mai repetat prestațiile bune din ultimele partide și au trebuit să se mulțumească doar cu un punct în compania unei echipe măcinată de probleme de lot și financiare. Plecați în dimineața jocului de la Motru, „minerii” au găsit resursele pentru o evoluție destul de bună, în special în prima parte. Tot atunci, elevii lui Sculici au fost de nerecunoscut, așa că – până la urmă – rezultatul poate fi considerat echitabil.
Deși și-au propus să plimbe mult mingea pentru a risipi din start energia scăzută a oltenilor după 7 ore de drum, ineuanii au greșit mult, prilej pentru vizitatori să creeze pericol. Șutul telefonat al lui Stoenac și „capul” slab al lui Oiță au prefațat des­chiderea scorului. Iclănzan a centrat de pe dreapta, balonul a traversat tot careul ineuan, iar celălalt fundaș de bandă, Schintee a intervenit promt și l-a trimis cu capul la colțul lung:      0-1 (min. 13). După alte trei minute, Fărcășanu a avut golul desprinderii în bocanc, dar a greșit execuția din poziție de unu la unu cu Bujor. De abia după 26 minute de joc au reacționat și amfitrionii. Au făcut-o prin Georgiu, al cărui șut cu stângul din întoarcere a fost scos de sub transversală de Bănică. Au urmat două faze la care zărăndanii au cerut penalty (henț în careu al lui Gavrilescu și fault asupra lui Georgiu în careul de 6 metri la pasa la întâlnire a lui Mașniță), dar „centralul” Brașoveanu s-a făcut că plouă. Finalul de repriză le-a aparținut din nou „minerilor”, care l-au grațiat pe Bujor din poziții excelente, prin Stoenac și Gavrilescu.
Chiar dacă și-au mai revenit după pauză și au jucat în mare parte cu fundașii la mijlocul terenului, ineuanii nu au găsit decât golul egalizator. Acesta a fost anunțat de dubla ocazie a lui Ciobanu la cornerul lui Stănaia și șutul de la semidistanță a lui Bilia, atenuat de Nikoloff. În minutul 64, același Stănaia a centrat de pe dreapta, Mașniță a trimis balonul cu capul în bara de la colțul lung, de unde, Georgiu, pe fază, l-a trimis elegant pe lângă Bănică: 1-1. Din acel moment, oaspeții s-au revăzut din nou în atac prin finalizarea din unghi a lui Gavrilescu parată ușor de Bujor și șutul cu pământul al lui Nikoloff, reținută cu ceva emoții de portarul gazdelor. Ocaziile mai clare le-au avut, totuși, ineuanii, mai ales prin Bilia. „Închizătorul” zărăndanilor s-a remarcat prin două șuturi bune de la distanță, unul dintre ele fiind respins cu mare dificultate de Bănică, dar și o lovitură de cap puțin peste transversală. A mai existat și un gol anulat la Tudoroiu, astfel că partida s-a încheiat nedecis: 1-1.
Formaţii:
CS Ineu: Bujor – Popovici (77 Hrezdac), Ciobanu, Tudoroiu, Hulbăr – Kocsis, Bilia, Georgiu (68 Șulumberchean), Stănaia – Filimon, Mașniță.
Motru: Bănică – Iclănzan, Nueleanu, Oiță, Schintee – Gruia, Nicoloff, Gavrilescu, Stoenac (87 Tudoran) – Ghighilicea, Fărcășanu.
Arbitri: Cristian Braşovean (Cluj) – Ioan Corb (Oradea), Sergiu Corb (Zalău).
Observatori FRF: Iulian Spătaru şi Nicolae Tanasoglu (ambii din Timişoara)