Totul despre UEFA EURO 2020. Primul meci va avea loc în această seară

0
255

Turneul final al EURO 2020 la fotbal, va avea loc în 11 locații de pe continent printre care și capitala României. Meciul inaugural va avea loc astăzi 11 iunie, între Italia şi Turcia, pe Stadio Olimpico din Roma. Finala turneului va avea loc la Londra, pe Wembley în data de 11 iulie.

Toate cele 51 de partide vor putea fi urmărite pe PROTV și PROX dintre care 45 ve vor vedea pe primul program.

Capitala va găzdui patru partide începând cu această duminică, însă România nu va participa la EURO 2020.

Iată programul celor patru partide de pe Arena Națională:

13 iunie 2021: Austria – Macedonia de Nord (ora 19:00); 17 iunie 2021: Ucraina – Macedonia de Nord (ora 16:00); 21 iunie 2021: Ucraina – Austria (ora 19:00); 29 iunie 2021: partidă optimi de finală (ora 22:00).

Pentru prima dată în istoria EURO, partidele de la Campionatul European de fotbal se vor disputa în 12 orașe diferite: Copenhaga, Bucureşti, Amsterdam, Dublin, Sevilla, Budapesta, Glasgow, Baku, Roma, Sankt Petersburg, Londra și München.

Grupele EURO 2020

Grupa A (Roma şi Baku): Turcia, Italia, Ţara Galilor, Elveţia

Grupa B (Copenhaga şi Sankt Petersburg): Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia

Grupa C (Amsterdam şi Bucureşti): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord

Grupa D (Londra şi Glasgow): Anglia, Croaţia, Scoţia, Cehia

Grupa E (Sevilla şi Sankt Petersburg): Spania, Suedia, Polonia, Slovacia

Grupa F (Munchen şi Budapesta): Ungaria, Portugalia, Franţa, Germania

EURO 2020 | Programul meciurilor

EURO 2020 | Meciurile din grupe

Vineri 11 iunie

Turcia – Italia (22:00, Roma, Grupa A)

Sâmbătă 12 iunie

Ţara Galilor – Elveţia (16:00, Baku, Grupa A)

Danemarca – Finlanda (19:00, Copenhaga, Grupa B)

Belgia – Rusia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Duminică 13 iunie

Anglia – Croaţia (16:00, Londra, Grupa D)

Austria – Macedonia de Nord (19:00, Bucureşti, Grupa C)

Olanda – Ucraina (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Luni 14 iunie

Scoţia – Cehia (16:00, Glasgow, Grupa D)

Polonia – Slovacia (19:00, St Petersburg, Grupa E)

Spania – Suedia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Marţi 15 iunie

Ungaria – Portugalia (19:00, Budapesta, Grupa F)

Franţa – Germania (22:00, Munchen, Grupa F)

Miercuri 16 iunie

Finlanda – Rusia (16:00, St Petersburg, Grupa B)

Turcia – Ţara Galilor (19:00, Baku,Grupa A)

Italia – Elveţia (22:00, Roma, Grupa A)

Joi 17 iunie

Ucraina – Macedonia de Nord (16:00, Bucureşti, Grupa C)

Danemarca – Belgia (19:00, Copenhaga, Grupa B)

Olanda – Austria (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Vineri 18 iunie

Suedia – Slovacia (16:00, St Petersburg, Grupa E)

Croaţia – Cehia (19:00, Glasgow, Grupa D)

Anglia – Scoţia (22:00, Londra, Grupa D)

Sâmbătă 19 mai

Ungaria – Franţa (16:00, Budapesta, Grupa F)

Portugalia – Germania (19:00, Munchen, Grupa F)

Spania – Polonia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Duminică 20 iunie

Italia – Ţara Galilor (19:00, Roma, Grupa A)

Elveţia – Turcia (19:00, Baku, Grupa A)

Luni 21 iunie

Macedonia de Nord – Olanda (19:00, Amsterdam, Grupa C)

Ucraina – Austria (19:00, Bucureşti, Grupa C)

Rusia – Danemarca (22:00, Copenhaga, Grupa B)

Finlanda – Belgia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Marţi 22 iunie

Cehia – Anglia (22:00, Londra, Grupa D)

Croaţia – Scoţia (22:00, Glasgow, Grupa D)

Miercuri 23 iunie

Slovacia – Spania (19:00, Sevilla, Grupa E)

Suedia – Polonia (19:00, St Petersburg, Grupa E)

Germania – Ungaria (22:00, Munchen, Grupa F)

Portugalia – Franţa (22:00, Budapesta, Grupa F)

EURO 2020 | Optimi de finală:

Sâmbătă 26 iunie

1: 2A – 2B (19:00, Amsterdam)

2: 1A – 2C (21:00, Londra)

Duminică 27 iunie

3: 1C – 3D/E/F (19:00, Budapesta)

4: 1B – 3A/D/E/F (22:00, Sevilla)

Luni 28 iunie

5: 2D – 2E (19:00, Copenhaga)

6: 1F – 3A/B/C (22:00, Bucureşti)

Marţi 29 iunie

7: 1D – 2F (19:00, Londra)

8: 1E – 3A/B/C/D (22:00, Glasgow)

EURO 2020 | Sferturi de finală

Vineri 2 iulie

sfert 1: câştigătoarea optimii de finală 6 – câştigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)

sfert 2: câştigătoarea optimii de finală 4 – câştigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie

sfert 3: câştigătoarea optimii de finală 3 – câştigătoarea optimii de finală 1 (19:00, Baku)

sfert 4: câştigătoarea optimii de finală 8 – câştigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

EURO 2020 | Semifinale

Marţi 6 iulie

semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 – câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri 7 iulie

semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 – câştigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

EURO 2020 | Finala

Duminică 11 iulie

câştigătoarea semifinalei 1 – câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra).

 

FOTO: Tullio Puglia – UEFA/UEFA via Getty Images

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.