tucuDupă ce a înscris în meciurile amicale din această iarnă, George Țucudean (23 de ani) a fost titularizat de antrenorul Costel Gâlcă în partida cu Astra Giurgiu, din prima manșă a semifinalelor Cupei Ligii.
În minutul 33, fostul atacant al celor de la UTA şi Dinamo a majorat diferența la 2-0, după ce  Tănase a deschis scorul în minutul 4.
La faza golului, arădeanul a urmărit o minge respinsă de portarul Lung jr., la șutul lui Prepeliță, iar oportunismul i-a fost răsplătit.
Din fața porții, Țucudean a finalizat simplu, stabilind astfel scorul pauzei. Steaua a luat o opțiune decisivă pentru calificarea în ultimul act.
La final a fost 3-0, după ce Raul Rusescu a închis tabela în ultimele minute.
Țucudean a ieșit de pe teren în aplauzele celor 1.000 de spectatori prezenți la meci, când a fost înlocuit în minutul 75 de Ionuț Neagu.
Cel mai probabil, Țucudean va fi titular și în prima etapă a returului, când Steaua va da piept cu Rapid, pe teren propriu.