Sub privirile federalilor cu responsabilități inclsuiv în sectorul juvenil, Mihai Stoichiță și Gheorhiță Geolgău, însoțiți de impresarul Florin Iacob, UTA și CFR Cluj au disputat prima manșă a Semifinalelor Cupei României Under 19. Chiar dacă arădenii au beneficiat de aportul unor fotbaliști din circuitul ligii secunde, Tănase, Jorza, Stahl, Copaci și Costin, a rezultat un meci destul de echilibrat, cu puține faze de poartă. Rezultatul final le dă, totuși, speranțe „roș-albilor” într-o calificare în finala de la Mogoșoaia, din vară.
În primele 25 de minute, gazdele au avut trei tentative de a pune în pericol buturile lui Farcaș. Mai întâi, Stahl a șutat frumos de la 20 de metri, puțin peste vinclu, iar două centrări de pe dreapta ale lui Lazăr în fața porții au rămas fără rezultat. În minutul 28, după un corner, Iuga a tras din întoarcere de la marginea careului, Monea a deviat balonul, ce a trecut milimetric pe lângă colțul lăsat liber de portar. Un șut anemic al lui Toma din careul mic, a anunțat deschiderea scorului. Costin a pătruns pe stânga în careu, Petrișor l-a trântit în careu, iar Copaci a transformat precis, în stânga portarului, penalty-ul acordat de centralul Barzuca. Clujenii au ajuns de două-trei ori în careul utist în toată prima repriză, fără niciun pericol pentru buturile lui Mara. 1-0, rezultat la pauză.
Repriza secundă a debutat cu o mare ratare pentru „roș-albi”. Un corner bătut de pe dreapta a ajuns la Tănase în 8 metri ușor lateral stânga, acesta a făcut un dribling scurt, dar a tras tare peste poartă. După alte patru minute, Costin a centrat bine în careu, dar Toma a fost surprins și nu a făcut decât să preia balonul pe direcția portarului. În minutul 77, Stahl  a croșetat trei adversari, a ajuns în unghi închis, iar pasa înapoi pentru Toma a fost greșită. UTA a riscat să fie egalată cu 11 minute înainte de final. Pe o contră, Călin Pop a ajuns la 14 metri de poartă, dar șutul său a fost telefonat, exact în brațele lui Mara. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic de consemnat și arădenii bifează un succes ce le dă speranțe de calificare în finală. Al doilea act este programat pe 5 aprilie, la Cluj.
UTA: Mara – D. Lazăr, R. Iuga, Copaci, Dinculescu – Jorza (65 G. Pop), Tănase – Costin, Toma (73 Vasile), Mandache (51 Țurcanu) – Stahl (86 Mager).
CFR Cluj: Farcaș – Pârv, Monea, Petrișor (56 F. Pop), Csiki, Roş – S. Petruş, A. Petruş,  C. Pop (80 Petean), Cazan (36 Cenan, 56 Ispas) –  Hetea (89 Milandru).
Arbitri: Dorian Bazurca – Patricia Samsudean și Călin Cimponeriu (toți din Timiș)