Suedia a învins România, scor 2-0, în preliminariile pentru EURO 2020, după un meci în care tricolorii n-au existat pe gazon. Nu mai avem nicio șansă să terminăm în primele două locuri ale Grupei F, iar după ultima rundă putem pica pe locul 4, conform prosport.

Meciul cu Suedia ar fi trebuit să fie unul decisiv pentru calificarea la EURO 2020, dar victoria Cehiei cu Kosovo ne-a oferit o nouă șansă: barajul din Liga Națiunilor. Lăsând la o parte acest lucru, echipa națională ar fi trebuit să ne arate o altă față. Din păcate, acest lucru nu s-a întâmplat. Cosmin Contra a preferat să-i arunce în primul 11 pe Tudor Băluță, Claudiu Keșeru și Ciprian Deac, chiar dacă pe bancă se aflau Constantin Budescu, Denis Alibec sau Florinel Coman.

Prima repriză a fost de-a dreptul dezastruoasă pentru naționala României. Suedezii au avut o posesie zdrobitoare, au pasat cum au vrut, s-au distrat cu Deac și Mogoș în flancul nostru drept, iar Cosmin Contra privea neputincios de pe margine. Marcus Berg a lovit primul, în minutul 18, după o fază la care defensiva noastră a ațipit. Cosmin Contra le-a cerut jucătorilor să rămână calmi după golul încasat, dar nimeni n-a înțeles mesajul. Suedezii au continuat să domine autoritar și după golul de 1-0, iar a doua reușita plutea în aer. Quaison înscris pentru 2-0 după un nou moment în care Rus și Nedelcearu au fost depășiți. Tătărușanu n-a mai putut face nimic.

România pierde în fața Suediei după o prestație jenantă

Suedezii au lăsat-o mai moale după golul de 2-0, iar tricolorii au început să dea semne de viață. Puteam reduce din diferență după un carambol în defensiva oaspeților, dar fără șansă. Dacă până acum am dat peste adversari care ne-au iertat în prima repriză, situația s-a schimbat. Nordicii n-au stat la discuții și au tranșat calificarea după numai 45 de minute. Mai avem o repriză în care să reușim ceea ce n-am reușit în această campanie: să obținem o victorie reală.

Cosmin Contra a încercat să schimbe jocul după pauză cu Ianis Hagi și Florinel Coman, dar fără reușită. Suedezii au continuat să ne privească de sus, să ghideze jocul după cum au vrut, iar tricolorii s-au zbătut să lege câteva pase. Suedezii nu s-au chinuit foarte mult în acest meci crucial de la București. Ne-au ținut la distanță și ne-au lovit din scurt, fără ca noi să le punem probleme.

Rămânem cu speranța că ne vom califica la EURO de pe urma barajului din Liga Națiunilor. Cel mai probabil ne vom duela cu Islanda sau Scoția, în martie, în semifinale. E greu de crezut că actualul selecționer, Cosmin Contra, va mai sta și atunci pe banca echipei naționale. Contractul lui Contra expiră în decembrie, iar actuala campanie a fost un dezastru. Contra și jucătorii își pot linge rănile la un pahar de sangria și o porție de paella, la Madrid, pentru că meciul de pe Wanda Metropolitano nu mai are nicio miză.