Italia s-a calificat en-fanfare în sferturile Euro 2016, după o nouă prestaţie de nota 10, de această dată în faţa Campioanei Europene en-titre, Spania. Trupa lui Conte
şi-a luat revanşa pentru înfrângerea din finala Euro 2012 (0-2) şi acum se pregăteşte de partida cu Germania din sferturi.
Giorgio Chiellini a marcat primul gol al partidei în minutul 33 şi şi a condus încă o dată excelent defensiva Italiei, însă la final a găsit un motiv de nemulţumire: el şi colegii săi nu au reuşit să tranşeze victoria mai rapid, golul doi venind abia în prelungiri.
Fundaşul lui Juventus a vorbit la superlativ şi despre portarul Gianluigi Buffon, pe care l-a asemuit cu un înger în acest meci.
„Întâlnim două dintre cele mai bune echipe din lume în doar câteva zile (n.r. Italia urmează să joace în sferturi cu Germania). Kiev, Viena, Fortaleza… Au fost mai multe meciuri pe care trebuia să le răzbunăm! Dar ne-am şi dorit foarte mult această victorie şi am merita­t-o. Dar am şi aşteptat prea mult ca să «închidem» acest meci. Meritam să îl terminăm mai repede şi am suferit în ultimele 15 minute. Am avut însă un înger în spatele nostru, care a oprit totul!”, a declarat Giorgio Chiellini imediat după meci.