Dumbrăviţa a găzduit zilele trecute Finala Campionatului Naţional Under 13 şi Under 15 la judo. Unirea Sântana a fost cel mai prolific club arădean cu doi campioni naționali: Raul Găman – (U 15, 55 kg) și Amalia Paven (U 13, 44 kg), un vicecampion: Claudiu Dobra (U 15, 34 Kg) și o medaliată cu bronz: Roxana Mărgărit (U 15, 57 kg), toți pregătiți de Sebastian Rus.
Și CS Judo a fost la înălțime în comuna timișană, prin: Alexandru Dorgoşan – aur la U13, Iustin Rus – argint la U15 și Lucas Stan – argint la U13.
Pe toate cele trepte ale podiumului au urcat și sportivii de la CS Municipal Arad, după cum urmează:
David Mercea – locul 3 (34 kg)
Au pierdut luptele pentru bronz: Robert Roşca, Vlad Chiţurlea, Anamaria Cuc, Tudor Barta și Marian Muscă. Antrenorii sportivilor arădeni sunt: Ionel Lazăr, Loghin Lazăr, Gabriela Botaş, Dorin Drimbe, Arpad Nagy, Cristian Mercea şi Carol Szabo (Ghioroc).
În fine, și CSȘ Gloria a avut un medaliat în comuna timișană, pe Luca Hanciuța, care a luat locul 3 la U15.
În urma rezultatelor obţinute, Găman, Dobra, Duma. I. Rus, Stan şi Voica, la categoria U15, respectiv Paven, Matei și Dorgoșan la categoria U13, s-au calificat pentru Jocurile Balcanice. De menţionat că pentru Carolina Szabo a fost a doua medalie naţională din acest an, după cea obţinută în întrecerea Under 14.