UTA a debutat cu o victorie în faza play-out a Ligii I de fotbal, 1-0 (0-0) cu FC Viitorul Constanţa, vineri, pe teren propriu. „Bătrâna Doamnă“ a reușit o victorie importantă la ceas aniversar prin utistul Hora. Elevii lui Balint s-au ținut de promisiune și au oferit suporterilor un minunat cadou, o victoie pe arena „Francisc Neuamn“.

Chiar dacă în prima rundă arădenii nu au reușit să construiască suficient încât să marcheze, au reușit totuși să păstreze o defensivă greu de pătruns. Succesul a venit în cea dea a doua repriză prin Ioan Hora care a marcat unicul gol al partidei în minutul 63, în urma unei faze fixe.

De cealaltă parte FC Viitorul a ajuns la şase meciuri consecutive fără victorie, trei egaluri şi trei eşecuri. Acum echipa arădeană se situează pe primul loc în clasamentul play-out-ului Ligii I cu 22 de puncte.

Formații oficiale:

UTA: Iacob – Tomozei, Erico, Ilie, Roumpoulakou – Albu, Vorobjovas – Roger, Hora, D. Rusu – Petre. Pe bancă: Balauru – Melinte, Bustea, Antal, Roșu, Miculescu, Buhăcianu, C. Rus, Voinea. Antrenor: Laszlo Balint

Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești – Aregșe) – Daniel Mitruți, Adrian Popescu (Craiova). Rezervă: Rareș Vidican (Satu Mare).

Observartor FRF: Laszlo Sajtos (Sibiu)

Observator LPF: Viorel Ilinca (Cluj)