UTA s-a întâlnit în această sâmbătă de la ora 15 cu liderul din play-out, Chindia Târgoviște, într-una dintre cele mai interesante partide ale celei de a cincia etape a play-out-ului Ligii I.

Trupa lui Laszlo Balint vine după două înfrângeri consecutive, 1-4 cu FC Argeș și 0-1 cu AFC Hermannstadt, după ce câștigase primele două jocuri din play-out. De partea cealaltă, dâmbovițenii au un parcurs aproape perfect cu trei victorii și o remiză.

În prima repriză de pe arena arădeană utiștii nu au reușit să arate că se pot impune în fața celor de la Chindia. Elevii lui Emil Săndoi au contraatacat fiecare atac creeat de cei de la UTA. Totuși, arădenii au fost ceva mai agresivi și au construit faze care puteau aduce cel puțin un gol în prima repriză. Însă, prima parte a meciului de sâmbătă s-a terminat scor 0-0, însă cu mai multe atacuri din partea echipei arădene.

În cea dea doua repriză arădenii s-au străduit ceva mai mult pentru a obține un rezultat pozitiv. Atmosfera pe arena „Francisc Neuman“, a devenit una destul de agitată odată cu trecerea minutelor din repriza secundă. Ambele echipe au căutat măcar un gol care să le asigure victoria. Însă numai cei de la Chindia au reușit să se impună în minutul 62 prin Iacob. Mai departe elevii lui Balint nu au reușit să egaleze iar scorul s-a terminat în defavoarea arădenilor, 1-0 pentru Chindia.

Formații oficiale:

UTA: Iacob – Peteleu, Erico, Ilie, Simo – Roger, Albu, Vorobjovas, Rusu – Voinea, Petre. Pe bancă: Balauru – Melinte, Shliakov, Bustea, Antal, Miculescu, Hora, Rus, Buhăcianu. Antrenor: Laszlo Balint.

Chindia: Aioani – Martac, Pițian, Celea, Kocic – Neguț, P. Iacob, Dulca, Dumitrașcu – Yameogo, Berisha. Pe bancă: Moldovan – Căpușă, Florea, Rață, Popa, Corbu, Dinu, Neicuțescu, Costea. Antrenor: Emil Săndoi.

Arbitri: Horațiu Feșnic (Cluj Napoca) – Mihai Marica (Bistrița Năsăud), Alexandru Vodă (Alba Iulia). Rezervă: Florin Marcu (Oradea). Observator arbitri: Zoltan Szekely (Baia Mare). Observator joc: Marian Ivan (Brașov).