UTA și campioana en-titre a României s-au întâlnit sâmbătă seara de la ora 21:30 pe arena

Francisc Neuman“, în cadrul etapei a 26-a din Liga 1.

Înaintea meciului împotriva campioanei precedentelor trei ediții de Liga 1, UTA Arad se situa pe locul opt în Liga 1, cu 33 de puncte, patru în spatele Academicii Clinceni, ocupata ultimului loc care asigură calificarea în play-off.

Prima repriză a început în vâlvă cu toate că temperatura în Arad a fost una negativă. UTA a început prima rundă cu extrem de mult curaj ritmul a fost unul extrem de ridicat în care CFR-ul nu prea a avut șansa să atace. Echipa arădeană a avut o posesie bună care i-ar fi permis un rezultat cel puțin pozitiv în primele 45 de minute. Pe sfârșitul reprizei ambele echipe au avut șanse de gol extrem de mari, însă nicio echipă nu a reușit să își folosească poziția astfel că, scorul s-a terminat alb, 0 – 0 pe arena din Calea Aurel Vlaicu.

Cu toate că în cea de a doua repriză echipa lui Laszlo Balint s-a comportat exemplar în fața CFR-ului, iar portarul UTA-ei, Balauru a scos șuturi extrem de puternice din poarta echipei arădene, utiștii nu au reușit să se impună. Iar în minutul 68 Deac a centrat din corner iar Vinicius a reușit să înscrie cu capul, trimițând mingea pe colțul lung. Imediat după a venit un atac din partea UTA-ei prin Antal, dar acesta a șutat peste poartă. Așadar, după mai bine de 90 de minute jucate pe arena „Francisc Neuman“, arădenii au rămas cu 33 de puncte, după ce clujenii au plecat din Arad cu un gol marcat și un total de 57 de puncte.

Arădenii nu au reușit să treacă de impasul înfrângerilor pe teren propriu deși în deplasare echipa arădeană a înregistrat rezultate pozitive. UTA rămâne cea mai slabă echipă pe teren propriu din acest sezon, însă mai are două meciuri acasă, unul cu FCSB respectiv Sepsi și încă două în deplasare cu Universitatea Craiova și Astra.

Formații oficiale:

UTA: Balauru – Peteleu, Erico, Ilie, Shlyakov – Isac, Vorobjovas – Antal, Roger, Buhăcianu – Petre. Pe bancă: Iacob – Melinte, Tomozei, D. Rusu, Roșu, Albu, Bustea, C. Rus, Hora. Antrenor: Laszlo Balint

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Vinicius, Ben Youssef, Camora – Deac, Bordeianu, M. Gîdea – Chipciu, Debeljuh, Costache. Pe bancă: Sandomjerski – Susic, Latovlevici, Ciobotariu, Hoban, Luis Aurelio, Itu, Păun, Rondon. Antrenor: Edward Iordănescu

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru (Galați) – George Neacșu (Câmpulung Muscel), Ferencz Tunyogi (Zalău). Rezervă: Andrei Chivulete (București)

Observator FRF: Nicolae Mavrodin (București).