UTA a întâlnit în această seară de la ora 20:45 pe arena „Francisc Neuman“ echipa Dinamo, într-un meci al etapei cu numărul 20 din Liga 1.

Înainte de această partidă, UTA și Dinamo au fost „vecine” de clasament. Arădenii se aflau pe locul zece, cu 24 de puncte, iar Dinamo este pe 11, cu 22 de puncte. Ambele echipe aveau nevoie de victorie pentru a se apropia de zona play-off-ului.

Prima repriză dintre cele două echipe a început cu mari probleme pentru ambele formații. Jucătorii au alunecat în permanență pe terenul mocirlos din Arad. După scurt timp de la începerea partidei UTA a încasat un gol în minutul 9 exact ca la meciul din etapa precedentă cu Poli Iași, dar de această dată golul a fost marcat din penalty de către Deian Sorescu. UTA nu prea a avut ocazii în primele 45 de minte, iar scorul s-a terminat în favoarea dinamoviștilor cu 1-0.

În cea de-a doua repriză arădenii nu au reușit să se adapteze pe terenul alunecos deși au avut mult mai multe șanse pe poarta adversă. Dinamoviștii s-au adaptat mult mai bine și au reușit să respingă majoritatea atacurilor făcute de către arădeni. După un meci în care Dinamo a ținut cu dinții de scor meciul s-a terminat cu 1 la 0 în favoarea câinilor roșii, îmbrăcați de această dată în echipamentul verde de deplasare.

UTA a rămas cea mai slabă echipă pe teren propriu după ce a fost învinsă duminică seara de Dinamo. Acum echipa arădeană se situează pe locul 11 în clasament alături de Gaz Metan, pe când „câinii roșii“ au urcat pe locul 9 în clasament.

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Benga, llie, Bustea – Miculescu, Albu, Vorobjovas, D. Rusu – Roger jr., C. Rus. Pe bancă: Balauru – Melinte, Shlyakov, Isac, Oroian, Roșu, Antal, Buhăcianu, Roumpoulakou. Antrenor: Laszlo Balint

Dinamo: Eșanu – Sorescu, Puljic, Ehmann, S. Filip – Mihaiu, Anton, Gol, Nepomunceno – Nemec, Gueye. Pe bancă: Mitrovic – Bejan, A. Radu, R. Grigore, V. Achim, I. Șerban, Bani, Moldoveanu, Crețu. Antrenor: Gerry Gane

Arbitri: Călin Popa (Pitești) – George Neacșu (Câmpulung Muscel), Romică Bîrdeș (Pitești). Rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureș).

Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara)

Observator LPF: Romulus Gabor (Hunedoara)