FC Voluntari rămâne în Liga 1 după ce a câştigat barajul cu Chindia Târgovişte. În tur, ilfo­venii au câştigat cu 1-0 prin golul lui Ionuţ Balaur, iar returul l-au pierdut cu 1-0 după reuşita lui Denis Ciobotariu, din minutul 67. Cum în prelungiri nu s-a marcat, la loviturile de departajare ilfovenii s-au impus cu 3-0, după ce dâmboviţenii nu au reuşit să dea niciun gol. Cernat, Marinescu și Leasă l-au bătut pe Aioani și Chindia rămâne în Liga a II-a cel puţin pentru încă un sezon.
Voluntariul a mai trecut exact acum doi ani prin „chinurile” unui baraj de menținere/promovare cu UTA. Atunci, însă, formația de lângă București a înclinat balanța încă din prima manșă după un sec 3-0. Arădenii au câștigat doar cu 1-0 pe „Motorul” și sunt și acum în „purgatoriul” ligii secunde, chiar dacă au fost și vara trecută la 180 de minute de elită. Atunci, însă, ACS Poli, echi­pa pregătită de actualul tehnician al „roș-albilor” a fost cea care s-a impus cu scorul e 5-2 la general în baraj.