UTA a pierdut pentru prima dată pe teren propriu în runda cu numărul 10 din primul eșalon. Meciul contra campioanei CFR Cluj a fost unul cu mari emoții pentru formația arădeană deoarece în ciuda modului de joc foarte bun, elevii lui Balint nu au reușit niciun gol, iar partida s-a încheiat 1-0.

Meciul de pe arena „Francisc Neuman” a debutat cu o ocazie mare a arădenilor, când Hora a scăpat singur cu portarul, însă a fost luat prin surprindere de Burcă. La scurt tim CFR a contraatacat prin Costache, iar apoi a înscris în minutul 27, când Chipciu a reușit un gol frumos.

După golul din minutul 27, CFR-ul a început să își arate stilul Dan Petrescu, făcând tot posibilul să țină de rezultat.

În repriza secundă arădenii au atacat mult mai mult Batha și Isac au ratat ocazii bune, iar Baravykas și Ubbink au avut șanse uriașe în aceeași fază, totuși fără gol. Balint a făcut toate schimbările posibile și a introdus în teren aproape toți atacanții în timp ce Dan Petrescu a jucat numai cu fundași.

Pe final, în minutul 84, Antal a ratat o șansă mare, iar în minutele suplimentare a ratat din nou în aceeași fază în care Mercioiu a nimerit transversala.

Partida s-a încheiat cu scântei după ce publicul utist a început să arunce cu sticle în teren, iar un a nimerit un arbitru.

Echipe:

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Baravykas – Passaglia, Batha – Ubbink, Miculescu, Roger – I. Hora

Rezerve: Balauru, Shliakov, Medimorec, Bustea, Vorobjovas, Mercioiu, Isac, Antal, C. Mihai

Antrenor: Laszlo Balint

CFR Cluj: Bălgrădean – Cr. Manea, A. Burcă, Bouhenna, Camora – Culio, Bordeianu, A. Păun – Petrila, V. Costache, Chipciu

Rezerve: Hindrich, Fl. Ștefan, Graovac, D. Ciobotariu, Boateng, Gîdea, Fica, Gondiu

Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: „Francisc Neuman” (Arad)

Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Mitruţi Daniel (Craiova)