japoniaChiar dacă a pierdut calificarea în optimile de finală ale Cupei României – Timișoreana, „Bătrâna Doamnă” a avut puterea să revină pe tabelă în fața prim-divizionarei Pandurii, împingând meciul la penalty-uri. Mai mult, arădenii au prestat un joc bun, cu destule ocazii de poartă, gorjenii fiind, până la urmă, mulțumiți cu remiza înregistrată la finalul celor 120 de minute.
Team managerul UTA-ei a dezvăluit și unul din secretele revenirii „textiliste”. „La pauză, în vestiar, s-a vizionat un filmuleț motivațional,  respectiv ultimele minute din meciul de rugby Japonia – Africa De Sud, terminat cu victoria incredibilă a niponilor. Se știe că a fost cea mai mare surpriză din istoria Cupei Mondiale la Rugby. De asemenea, a mai existat un citat din Winston Churchill, care a avut un rol important în înfrângerea Germaniei naziste în cel de-al Doilea Război Mondial și anume: «Succesul nu e definitiv, eşecul nu e fatal, important e curajul de a continua». Prin evoluția din cea de-a doua repriză și prelungiri, băieții au demonstrat că știu ceea ce vor și mai ales ceea ce pot”, a precizat Codru Grădinaru.
„Am simțit cum a vibrat un oraș întreg la acest meci, nu a existat niciun spectator pre­zent marți pe stadion care să nu trăiască la maxim meciul. Și au fost în jur de 2.000 de oameni la această partidă. Dincolo de rezultat și de pierderea dramatică a calificării, am simțit multă simpatie în jurul acestei echipe și mândria de a fi arădean”, a adăugat „oficialul” utist.
Pe aceeași lungime de undă a fost și Cristian Todea. „ E un început frumos pentru acești băieți, care simt încetul cu încetul gustul meciurilor importante, cu miză. Senzația de la partida de marți am mai simțit-o doar ca jucător în vremurile de Liga 1 la UTA. Dacă aveam un stadion cu 10-15 mii de locuri, s-ar fi umplut, sunt sigur. Ne dorim să-i ținem aproape prin rezultate și prin jocuri bune. Și, că tot s-a pomenit de echipa de rugby a Japoniei, trebuie să învățăm și din greșelile lor. După ce au jucat extraordinar cu Africa de Sud, au pierdut lamentabil cu Scoția. Dacă nu câștigăm cu Vâlcea, prestația bună cu Pandurii va fi dată uitării și nu vrem asta. Avem încredere în băieți că vor interpreta corect acest meci și vom câștiga sâmbătă”, a punctat și „secundul” arădenilor.
Sâmbătă, vine Râmnicu Vâlcea
Utiștii se întorc în weekend în campionat. Sâmbătă (de la ora 11), pe arena „Motorul” vine CSM Râmnicu Vâlcea, formație ce a strâns și ea 7 puncte în acest debut de sezon.
„Au un antrenor foarte bun, cu multe sezoane la activ în această serie, care cunoaște foarte bine jucătorii aflați în circuit. Dar, dacă vom avea o prestație bună, ase­mănătoare cu cea din meciul cu Pandurii, vom fi câștigători”, a precizat Cristian Todea, unul dintre antrenorii secunzi ai „textiliștilor”.