galca2Cu obiectivul stagional deja îndeplinit, pîncotanii nu au mai găsit resursele fizice și psihice să încheie play-outul neînvinși. Au fost vizitați de o echipă mai motivată inclusiv de o primă de joc la victorie, care avea să se impună pe merit la finalul celor 90 de minute., Sigur, a existat acel blestemat minut 67, când Vladu a făcut fault de ultim apărător la 17 metri, a fost eliminat, iar bănățenii au marcat din lovitura liberă rezultată, dar oricum, per ansamblu, teamul lui Artimon a jucat ceva mai mult fotbal.
Ionuț Popa a confirmat „unsprezecele” câștigător cu Bihorul, însă acesta a intrat greu în joc. În schimb, Caransebeșul a combinat destul de bine în jumătatea de teren adversă, iar după minutul 10 au apărut și ocaziile. Pe o contră rapidă, Birău a tras din unghi în blocajul lui Irimia, iar Roman a trimis din voleu puțin peste transversală. Prin urmare, deschiderea tabelei nu a fost o surpriză. În minutul 22, Polgar a respins greșit o centrare, iar același Roman a țintit colțul scurt al porții „șoimilor” din 14 metri: 0-1. Tot vizitatorii au avut și următoarea ocazie, prin
Stoica, care a executat puțin pe lângă poartă o lovitură liberă de la 23 de metri. După ce Roman și-a mai încercat odată șutul de la distanță, au ieșit la joc și gazdele. Era minutul 40, când Polgar a pătruns pe dreapta în careu, a centrat în fața porții, Pascal a respins în față, Dragalina i-a făcut loc lui Cuedan, dar portarul Caransebeșului a revenit și a reținut balonul din picioarele tânărului mijlocaș. A fost faza ce a anunțat egalarea. Angajat în suprafața de pedeapsă, Dragalina a tras din unghi, Pascal a respins în lateral până la Gâlcă, care a îndeplinit formalitatea: 1-1, scor la care cele două echipe au plecat la cabine.
După o pauză fierbinte, în care antrenorii Popa și Artimon au fost la un pas de bătaie ca urmare a jignirilor reciproce aruncate în prima parte (motiv pentru care au și fost eliminați de pe banca de rezerve), s-a jucat pe contre. Mai întâi, Lupu a scăpat singur de la jumătatea terenului, dar a finalizat peste transversală din poziție centrală. În replică, Dragalina a câștigat duelul fizic cu Dinu, dar șutul său pe jos a fost respins cu piciorul de Pascal. Au fost minute intense, cu Lupu care a trimis exact în Irimia din poziție bună și Gâlcă care nu a cadrat poarta din 12 metri după pasa ideală a lui Dragalina. Nici Dinu nu l-a putut învinge cu capul, din apropiere, pe goal-keeperul gazdelor, care – însă – a scos mingea din plasă la lovitura liberă executată peste zid de Roman în minutul 67. Faultul a fost comis de Vladu, care a și văzut „roșu” direct fiindcă era ultimul apărător la pătrunderea lui Săulescu. După alte 4 minute, Caransebeșul a marcat din nou și – practic – a încheiat conturile. Stoica și-a făcut loc în careu, a pasat în fața porții, de unde Săulescu a împins balonul în plasă cu toată opoziția lui Cuedan. După ce Precup a trimis în transversală din poziție ideală, „șoimii” s-au instalat cu tot efectivul în jumătatea de teren adversă. Au avut și câteva ocazii importante, prin Dragalina (execuție slabă din poziție bună), Rusu („cap” din 5 metri scos miraculos de Pascal și șut cu stângul puțin peste) și Monac (reluare în transvesarlă, dar și bară dintr-o contră cu Dinu). S-a încheiat 1-3, însă fără efect asupra clasamentului seriei de Vest a ligii secunde.
Formații
Șoimii Pâncota: Irimia – Polgar (75 Monac), Rusu, Lung, Siminic  – Issa (84 Dan), Suciu – Gâlcă, Cuedan, Vladu – Dragalina (87 Mitu)
FC Caransebeş: Pascal – Tomozei (86 Manea), Goşa, Dinu, Birău – Artean, Pârvu – Săulescu, Roman (78 Precup), Lupu (64 H. Popa) – Stoica
Cartonașe galbene: Rusu – min. 24 / Artean – min. 64, Popa – min. 90+2 Cartonaș roșu: Vladu – min. 67
Arbitri: Viorel Flueran (Craiova) – Cosmin Vătămanu, Mihăiță Necula (ambii din București). Rezervă: Flavius Roșu (Timișoara). Observatori FRF: Ștefan Szilaghi (Satu Mare), Constantin Pintilie (Râmnicu Vâlcea)