friteavDouă dintre formațiile ce ar putea încurca Pecica în drumul spre barajul de promovare în Liga IV-a s-au întâlnit la Nădab pentru un amical ce s-a lăsat cu 7 goluri. Victoria Zăbrani a condus cu 2-1 la pauză, însă Crișul Chișineu-Criș a revenit în partea a doua și s-a impus cu 4-3. Faur, Radu Popa, Turcuș și Vali Fritea, respectiv Hodan și Hadăr (2) au fost marcatorii unei partide conside­rată utilă de ambii tehnicieni.
Valentin Fritea este ultima noutate a trupei lui Mihai Roșca, polivalentul fotbalist evoluând până în această iarnă alături de fratele său la Pecica. Fritea a mai evoluat în „alb-albastru” acum două sezoane, când echipa activa sub titulatura Europa în eșalonul trei. Mucha, Burlacu, Rus, Petra, Pirtea și senegalezul Kingsley sunt celelalte noutăți ale Crișului, care pun bazele pentru o mult dorită promovare în vara anului următor. „Țin să le mulțumesc domnului primar și consilierilor locali pentru aprobarea bugetului pentru clubul nostru. Echipa noastră este din ce în ce mai solidă, sperăm să scapăm de Pecica la finalul acestui campionat, în așa fel încât la anul speranțele noastre pentru o promovare să crească”, a precizat Daniel Cherecheși, președintele Crișului.
Dincolo, Zăbraniul contează pe o garnitură secundă foarte tânără, care a și evoluat 45 de minute miercuri, la Nădab. „Chiar dacă copiii au  pierdut repriza, sunt mulțumit de ei, de felul cum au interpretat acest joc. Vorbim despre băieți de 18 și 19 ani, care mai au destul timp să crească. Repet, Zăbraniul își pro­pune să câștige cât mai multe meciuri și în retur, mergând, totodată, pe un proiect centrat în jurul tinerilor”, a explicat antrenorul Victoriei, Leo Pința.
Crișul: Mucha – Ciornei, Toseschi, Tolan, Burlacu – Turcuș, Petrescu, Rus, Petra – R. Popa, Faur. Au mai jucat: Pătroi, Dușan, Kingsley, Pirtea, Pleș, Șulea, Saba.
Zăbrani (prima repriză): Subaș – Dolga, Avram, Cernea, Tuculea – Rechițan, C. Caba, Toda, Hodan, Vasinc – Rediș (Hadăr).
Zăbrani (repriza a doua): Deffert – Răzvan, Bistrian, Botuși, Varga – Marius, Stocny, Simi, Giulău – Hadăr, Ardelean.
La finalul săptămâni, Crișul întâlnește Sîntana, iar Zăbraniul, Păulișul.