UTA și FC Voluntari s-au întâlnit marți seara în etapa cu numărul 17 din Liga 1. Erico da Silva a adus golul victoriei pentru Laszlo Blaint în prelungiri, astfel că UTA a adunat toate cele trei puncte.

Vasile Maftei, antrenorul secund al lui Bogdan Andone la FC Voluntari, a fost cel care a oferit concluziile după eșecul cu UTA Arad, scor 0-1.

Cu toate că Voluntari a pierdut toate meciurile din acest an, antrenorul secund Vasile Maftei rămâne optimist.

E clar că suntem dezamăgiți, pentru că în primele două meciuri din acest an am întâlnit două echipe cu care ne vom bate pentru evitarea retrogradării și nu am obținut niciun punct. Am pierdut după minutul 70 din faze fixe. Cred că lipsa de concentrare și-a spus cuvântul. Nici UTA nu și-a creat foarte multe ocazii, dar odată cu trecerea timpului au pus mai multă presiune pe noi. Asta e viața. Poate în alte meciuri am câștigat în ultimele minute, astăzi am pierdut.

Nu e nimic pierdut, pentru că bătălia finală o vom da în play-out. Sperăm să nu mai facem greșelile din această seară și sperăm că se va întoarce și norocul. Vom vedea, până la urmă Dumnezeu la va așeza.

Important e să pregătim acum primul meci, cel cu FCSB. Nu e nimic pierdut, viața merge înainte. Nu putem face înmormântare pentru un singur meci. Eu cred că o vom scoate la capăt.

Cu siguranță, vor mai veni jucători, suntem în căutări. Avem nevoie de un lot numeric și calitativ. Deocamdată, ăștia suntem și avem încredere în jucători”, a spus Vasile Maftei, la flash-interviurile de după meci.

Mijlocașul de la FC Foluntari, Ion Gheorghe, a tras și el concluzii după meciul de marți seara și susține că echipa lor are nevoie de mult mai multă calitate.

În această seară, nu cred că meritam mai mult decât un punct, pentru că nu am pus nicio problemă celor de la UTA. Ne pare rău că nu am făcut mai mult. Dacă nu vom pune probleme la poarta adversă ne va fi greu să ne batem cu echipele care se luptă la titlu. Orice jucător cu calitate ar fi bine venit, pentru că și în antrenamente dacă ai jucători cu calitate te ajută să crești. Trebuie să fim conștienți de locul pe care îl ocupăm și să ne gândim bine că anul acesta nu mai este tur și retur în play-out. Trebuie să acumulăm puncte, nu să așteptăm play-out-ul” – Ion Gheorghe, mijlocaș FC Voluntari.