După o perioadă nu tocmai bună în campionat UTA a făcut o deplasare în terenul celor de la astra pentru a disputa partida cu numărul 6 din play-out-ul Ligii I. Partida s-a desfășurat miercuri de la ora 12 pe stadionul „Marin Anastasovici“.

Cu trei înfrângeri consecutive UTA a mers în fieful celor de la Astra cu gânduri mari. Suporterii arădenilor au pretenții foarte mari de la jucătorii „Bătrânei Doamne“, tocmai de aceea utiștii au mers cu o doză în plus de presiune însă hotărâți să câștige.

Prima repriză a început cu mari emoții pentru UTA, după ce elevii lui Eugen Neagoe au început într-un ritm nebun arădenii au găsit o portiță de contra atac prin Buhăcianu care a sprintat cu mingea până la portar și a reuși să intre în acesta cu picioarele. Putea fi o fază care să lase arădenii în numai 10 oameni însă arbitrul Sebastian Colțescu a dictat cartonaș galben. Totuși salvarea echipei arădene a venit neașteptat de la tânărul Miculescu care și-a găsit poziția perfectă în minutul 21 și a reușit un gol superb. Mai departe cei de la Astra s-au putu considera norocoși că au rămas până la fluierul primei reprize numai cu scorul de 1-0.

În runda secundă giurgiuvenii au fost ceva mai agresivi, drept dovadă au avut o ocazie foarte bună pe poarta lui Florin Iacob, însă portarul arădenilor a scos mingea exemplar. Cu toate acestea lucrurile s-au complicat pentru elevii lui Laszlo Balint în minutul 81 după ce au încasat un gol de la George Merloi. Totuși arădenii au avut intervenții extrem de bune prin Alexandru Albu care a lovit din foarfecă, însă fără rezultat. Nesperat arădenii au câștigat pe ultima sută de metrii prin fundașul Erico da Silva care a marcat în minutul 89.

Acum arădenii au luat o gură mare de oxigen și se pregătesc pentru următoarele meciuri din play-out, următorul în această sâmbătă cu Politehnica Iași pe teren propriu.

Formații oficiale:

Astra: Lazar – Lamanje, Găman, Graovac, Bruno – Răduț, Crepulja, Canadija – Stahl, Montini, D. Gheorghe. Rezerve: Popa – Sousa, Raspopovici, Iovanovici, Boe-Kane, Merloi, V. Gheorghe, Balaure, Krpic. Antrenor: Eugen Neagoe.

UTA: Iacob – Peteleu, Ilie, Erico, Shlyakov – Miculescu, Vorobjovas, Roger, Rusu – Hora, Buhăcianu. Rezerve: Balauru – Melinte, Simo, Albu, Bustea, Antal, Voinea, Rus, Petre. Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitri: Sebastian Colţescu (Craiova) – Andrei Constantinescu (Bucureşti) – Valentin Dumitru (Gherghiţa – Prahova). Rezervă: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov)

Observator FRF: Cristian Nica (Ploieşti)