CSBT Alexandria a arătat sâmbătă, la Arad, timp de 30 de minute, ca acea echipă care a învins Târgoviştea. Chiar dacă mai mereu era în urma ICIM-ului.
Diferenţele nu erau, însă, mari şi trupa lui Jose Araujo trăia pe mâna tripletei Hadzovic – Reid – Dyer. De partea cealaltă, defensiva arădeană nu a găsit ac de cojocul lui Chivu, care a făcut ce a vrut pe parchetul Polivalentei.
În ultimul sfert, însă, liderul Alexandriei a cedat, iar gazdele au început să arate mai multă claritate şi siguranţă în evoluţie, sfertul 4 fiind decisiv în stabilirea diferenţei de scor. Foarte probabil că victoria nu ar fi scăpat arădencelor, care însă au reuşit pe final să şi asigure un scor mai aproape de
realitate.
Succesul vine înaintea debutului Univ Goldiş ICIM Arad în noul sezon al CEWL.
Arad: Hadzovic 15 (3×3), Reid 15, Dyer 13, Laza 8 (1×3), Karakasevic 8, Gill 7, McCarthy 5. Au mai jucat: A. Manea, Mercea, Stoenescu.
Alexandria: Chivu 20 (5×3), Brown 11, Vociu 8, Mihai 4, Arnold 3 (1×3), Alaiba 3 (1×3). Au mai jucat: Chelariu, Agache, Podar, T. Manea.