După o primă săptămână de antrenamente sub conducerea noului staff tehnic, UTA a desfăşurat sâmbătă, la Sânnicolau Mic, un prim test al acestei perioade de pregătire înaintea noului sezon al Ligii a II-a. „Roș-albii” au evoluat împotriva echipei de Liga a IV-a Şoimii Şimand, pe care au învins-o cu 6-3. Trupa lui Adrian Mihalcea a înscris prima, apoi a fost condusă, a revenit în joc şi în final s-a oprit la cifra șase. Totuși, numărul mare de goluri primit de la o formație mult mai slab cotată, chiar și într-un meci de verificare, dă puțin de gândit.
Mihalcea a împărţit lotul utist în două pentru amicalul cu Şoimii, însă a apelat şi la unele schimbări pe parcursul reprizelor. Printre jucătorii folosiţi s-au aflat şi toate achiziţiile verii, cu excepţia portarului Branko Grahovac, menajat după lunga deplasare pe care a făcut-o vineri din Bosnia-Herţegovina.
Stahl (5’) a deschis scorul din 6 metri după o acţiune a lui Curtuiuş, apoi Şoimii a surprins şi a întors rezultatul. Petrilă (7’) l-a învins pe Mara, iar Ghergar (23’) a punctat de la punctul de la 11 metri, după ce iniţial Mara deviase mingea, însă insuficient pentru a evita golul. Rezultatul pauzei a fost însă unul de egalitate, după ce Curtuiuş (45’) a marcat în urma unei acţiuni pe cont propriu a lui Covaci.
În repriza a doua, Ajrullahu (50’) a profitat de o minge blocată la pătrunderea lui Strătilă şi a înscris cu stângul din 14 metri, iar Dan Roman (59’) a punctat la rândul său cu un şut plasat, tot cu stângul, de la 15 metri, ridicând scorul la
4-2. Şoimii a mai înscris şi ea încă o dată la şutul lui Tolan (63’) de la 55 de metri, la o fază la care Mara a părut că va reţine cu siguranţă, însă a scăpat mingea dincolo de linia porţii.
Din minutul 65, în echipa UTA-ei, în locul lui Jorza, a intrat Nicolae Bicer, un mijlocaş de 17 ani din Republica Moldova, stabilit în Portugalia.
Rezultatul final a fost stabilit în ultimele minute de joc, după ce Toma (81’) a punctat dintr-un demi-voleu, de la 15 metri, mingea atingând şi bara din stânga, şi Iuga (84’) a marcat cu latul din 12 metri după o centrare din corner a lui Cuedan.
UTA repriza I: Mara – Covaci, Manea, Ciucă, Dinculescu – Asani – Costin, Grigorie, Prună (Jorza 35’), Stahl (Ajrullahu 35’) – Curtuiuş
UTA repriza II: Mara – Polgar, Adili, Iuga, Burlă – Tănase – Strătilă, Toma, Jorza (Nicolae Bicer 65’), Ajrullahu (Cuedan 65’) – Roman
Şoimii Şimand: Dagău (Şoltezs 46’) – Rechiţan (Ujoc 46’), Tolan, Engelhardt, Rafila – Poşta (Spătaru 46’), A. Puie, Cătană, Ghergar – Petrila, Faur
Arbitri: Sorin Saladea – Florin Vesa, Alina Mihoc