O nouă etapă în cadrul Ligii Elitelor, U19 și U17 a avut loc în această sâmbătă, iar UTA a avut meci în deplasare la Timișoara.

În primul meci de la Timișoara, juniorii mari au luat toate punctele puse în joc contra vecinilor de la LPS Banatul. Roș-albii au început bine întâlnirea cu ultima clasată și au deschis scorul prin Negoescu în minutul 12. După zece minute, în urma unui corner, Bortiș a făcut 0-2 cu o lovitură de cap din careul mic. Până la pauză, bănățenii reduc din diferență, 1-2. În partea a doua Mercioiu a adus liniștea prin golurile din minutele 51 și 60, ultimul în urma unui penalti.

UTA U19: Roșca – Cleuță, Popa, Bortiș, Puta, Onișor, Dănilă, Andrieș, Rotea, Mercioiu, Negoescu.

Au mai jucat: Monea (54), Cira (70), Domide, Maxim, Irimia (75).

Rezervă: Blaga.

Au marcat: Negoescu (12), Bortiș (21), Mercioiu (51, 60).

Antrenori: Costel Bogoșel, Mihai Petcuț, Alexandru Țamboi.

La U17, UTA a învins trupa Banatului cu 5-1, consolidându-și poziția a doua în clasament odată cu înfrângerea ciucanilor la Cluj. Timișorenii au deschis repede scorul, în minutul cinci, dar Cristi Mihai a egalat după două minute. Meciul a fost tranșat în prima parte, Pop, Sarkozi și din nou Mihai ducând scorul la 1-4. În partea a doua UTA a mai marcat doar o dată, prin Lingurar în minutul 89, conform site-ului oficial al celor de la UTA.

UTA U17: Blaga – Sarkozi, Opriș, Roșu, Codrea, Șerengău, Bulza, Pop, Mihai, Nagy, Pășcălău.

Au mai jucat: Lingurar (72), Varga (72), Boiț (78), Botoroagă (78), Babiciu (81).

Rezerve: Clipotă.

Au marcat: Mihai (10, 44), Pop (12), Sarkozi (21), Lingurar (89).

Antrenori: Dinu Donca, Adi Ungur, Ștefan Boros.

Miercuri, juniorii Academiei UTA de la U19 și U17 se reîntorc în județul vecin pentru derby-urile cu ASU Poli.