sebisSebișenii au început ca din pușcă întâlnirea de la Cluj și au trecut în avantaj pe tabelă la câteva secunde după primul fluier! Blănaru a marcat din 16 metri lateral dreapta, după ce a fost găsit liber de Miron!
Gazdele au încearcat să revină, dar sebișenii au stat bine în teren și Soltesz nu a avut deloc de lucru. Băieţii lui Mihai Petcuţ au irosit o şansă imensă în minutul 25, Coțan a scăpat singur pe centru, a driblat și portarul, dar și-a închis prea mult unghiul și a reluat pe lângă.
Și tot Naționalul a fost în prim-plan pe final de repriză, cu Blănaru în rol principal: atacantul care a jucat ultima dată la Luceafărul Oradea a încercat poarta de la distanță, apoi i-a oferit două două centrări bune lui Miron, care însă nu a putut relua decisiv
Ceaca, golgeterul Sebișului de anul trecut, revenit acasă, a fost aproape de egalare în minutul 55, dar a trecut la câțiva centimetri de centrarea lui Pop.
Sănătatea l-a pierdut pe Șoș, eliminat pentru al doilea galben, apoi Sebișul a făcut pasul decisiv, asigurându-și victoria. În minutul 85, portarul Todoran respingea șutul lui Coțan undeva la 12 metri, de unde Mândrușcă a reluat imparabil, 0-2. În ultimul minut, Blănaru a scăpat pe contraatac, a pasat penru Mândrușcă, acesta i-a așeazat balonul lui Dobricean, care a înscris simplu, 0-3 scor final.
Sănătatea: Todoran – Bucur, Groza (27 Albu), Șoș, Kiss, Mărginean (55 Al. Pop), Perde, Boșca, Văidean, Vădana, Nicula (55 Ceaca).
Național: Soltesz –Mînecan, Morariu, Albert, Neacșu – Dobricean, Bozian, Coțan (86 Jude), Beuran –Miron (65 Fara, 73 Mândrușcă), Blănaru.
Arbitri: Adrian Șuta – Radu Despa, Gheorghe Tarba (toți Baia Mare). Observatori: Vasile Balaș (Reșița) și Valer Vancea (Oradea)