Prima manșă a barajului de menținere/promovare în Liga 1, dintre ACS Poli și UTA, a strâns aproximativ 11 mii de spectatori pe arena ,,Dan Păltinișanu”, între care aproximativ 1200 de suporteri arădeni. Mai experimentați, timișorenii au dominat destul de clar partida, au avut destule ocazii de gol, însă Miron, șansa și reușita lui Strătilă îi țin pe arădeni în cărți pentru meciul de joi, de la Șiria.
Timișorenii au dictat ritmul partidei încă din start, cu câteva șarje rapide pe benzi. Situațiile primelor 10 minute
s-au născut după faze fixe, Cânu și Bocșan reluând destul de slab din po­ziții bune, fără probleme pentru Miron. Prima ocazie a gazdelor a venit în urma unei neînțelegeri dintre Burlă și Miron, cu Bărbuț reluând peste poartă din 10 metri lateral dreapta. A fost faza ce a anunțat golul de 1-0, la o nouă nesincronizare în defensiva ,,roș-albă”. Manea a fost prins pe drum la o pătrundere a lui Soljic, care i-a pasat lui Henrique, iar brazilianul a înțepat balonul pe lângă Miron. Era minutul 23, pentru ca după alte 2 minute, scorul să devină 2-0. Croitoru a bătut o lovitură liberă de pe stânga, Bocșan a prelungit balonul pe colțul lung, de unde Cânu a trimis cu capul în plasă. Tot ,,alb-violeții” au rămas la cârma partidei și au mai ratat din poziții excelente, prin Henrique, Neagu și Croitoru. Două tentative de la foarte mare distanță ale lui Copil au fost tot ce a produs UTA în prima pentru ca Bărbuț și Doman să rateze golul trei din doar 5-6 metri.
Partea secundă a început cu Stahl pe teren, dar tot cu Poli în atac, iar Miron a intervenit decisiv la șutul de la distanță al lui Soljic. Totuși, în minutul 52, la o fază ce nu anunța mare lucru, Curtuiuș a primit o minge în careu, a fost blocat de Cânu, dar a apărut Strătilă, care l-a surprins pe Curileac cu un șut la colțul scurt din 6 metri mult lateral dreapta. Poli s-a întors cu convingere în ofensivă, iar Miron și apoi Manea au respins două goluri ca și făcute în fața lui Doman și Bărbuț. La o lansare lungă, Curtuiuș a scos al doilea galben și implicit roșu la Neagu și arădenii aveau avantaj numeric. Din acel moment, UTA nu a mai riscat foarte mult în apărare numai pe final, iar în ofensivă a fost periculoasă la capul lui Adili, respins in extremis de Curileac. De abia în minutul 90, la două faze fixe arădenii au tremurat serios, la loviturile de cap ale lui Bocșan (transversală) și Cânu (reținută de Miron). Astfel, partida s-a încheiat cu succesul la limită al gazdelor, cu arădenii îndreptățiți să spere la promovare.
Formații: ACS Poli: Curileac – Străuț, Bocșan, Cânu, Neagu – Artean, Soljic – Bărbuț (61 Mailat), Croitoru, Doman – Popovici (16 Henrique). Antrenor: Ionuț Popa. UTA: Miron –  Adili, Manea, Gligor, Burlă – Strătilă (63 Tănase), Chindriș, Copil (77 Vîlceanu), Muntean (46 Stahl) – Curtuiuș, Petre. Antrenor: Laurențiu Roșu. Arbiri: George Găman (Craiova) – Octavian Șovre (Oradea) și Mircea Orbuleț (București).

Rezervă: Marcel Bîrsan (București)
Cartonașe galbene: Strătilă 40, Chindriș 64, Petre 71 / Doman 42, Cânu 51, Neagu 59 și 66
Cartonaș roșu: Neagu 66
Observator FRF: Stan Prodan (Alexandria). Observator LPF: Viorel Ilinca (Pitești).