Fără să spună răspicat că își dorește promovarea, formația pregătită de Dinu Donca se apropie tot mai mult de liga a treia. În confruntarea cu Progresul Pecica – sau „teza“ la matematică cum a fost denumită de oficialii Unirii – Sântana a dat dovadă de multă maturitate și a reușit să se impună.
Începutul disputei a fost dominat de către formația gazdă, care a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 21, atunci când Claudiu Popa a pătruns impetuos pe partea stângă, a centrat în fața porții, Alexandru Capătă a trecut pe lângă balon, iar pe colțul lung a venit Cosmin Popa care a șutat puternic, dar Rus a reușit să res­pingă cu piciorul de pe centrul porții. Deschiderea scorului a venit însă în minutul 28, atunci când Josan a șutat sănătos de la 27 de metri, balonul a zguduit transversala și a sărit la Capătă, iar golgheterul Ligii a IV-a a punctat cu o lovitură precisă de cap. La faza imediat următoare, oaspeții puteau egala. Peii a primit un balon în careu, a întors doi fundași ai gazdelor, dar a șutat puțin pe lângă poartă. La pauză, Sântana a intrat la cabine cu avantaj de un gol, chiar dacă finalul reprizei a aparținut oaspeților.
La 5 minute după reluarea părții secunde a început o ploaie to­rențială, care l-a determinat pe „centralul” Nicoraș (care a luat multe decizii de neînțeles pentru ambele formații) să oprească disputa pentru aproximativ 10 mi­nute. La reluare, Pecica a trecut din nou pe lângă egalare. Burian a reluat din voleu, din cădere, dar balonul a lovit transversala. Imediat după, partida a mai fost oprită pentru aproximativ cinci minute, asta deoarece liniile careului celor de la Sântana au trebuit retrasate, ploaia ștergând varul.
Oaspeții au încercat să forțeze egalarea, dar terenul îmbibat cu apă le-a pus mari probleme. Pe contraatac, în minutul 70, Capătă a scăpat singur cu Rus, dar a fost blocat de acesta. Din cornerul rezultat, Vuin a reluat cu capul în transversală! Minutul 86 a dus golul și doi pentru Sântana. Balonul s-a oprit într-o baltă aproape de centrul terenului, Cătălin Martin a interceptat, i-a pasat perfect lui Topac în stânga, acesta a pătruns în careu și de la 7 metri l-a învins pe Rus cu un șut la colțul lung. După doar trei minute, Peii a văzut al doilea cartonaș galben pentru un henț inutil și a fost eliminat. Iar cireașa de pe tort, sau bomboana de pe colivă (depinde din ce unghi privești lucrurile) a așezat-o Capătă, printr-un șut plasat de la 25 de metri la colțul lung.
Astfel, Sântana s-a impus cu scorul de 3 – 0 și așteaptă importanta confruntare cu Chișineu Criș de săptămâna viitoare.
Unirea Sântana: Dulhaz – Peia, Brozbic, Mateiu, Lanțoș – Martin (Ghinghină), Vuin – Josan (Varga), C. Popa (Topac), Cl. Popa (Paven) – Capătă.
Progresul Pecica: Rus – Er. Wild, Gabor (Vasilca), E. Wild, Ponta – Gherghel, Arsene, R. Fritea, Boldizsar (Cotuna), Burian, Peii.
Arbitri: Ionuț Nicoraș – Cristian Cășuț, Daniel Bondar.  Observatori: Leontin Buda, Teodor Jușca