În ziua de vineri, 15.08.2025, ziua în care în fiecare an, creștinii ortodocși prăznuiesc ziua Adormirii Maicii Domnului, trei pompieri din cadrul ISU Arad au fost acolo unde a fost nevoie de ei, chiar și în timpul liber, și-au ajutat semenii și au sprijinit colegii în acțiunile de intervenție, ei sunt cei trei:

Soldat Puf Darius, din cadrul Detașamentului Arad, ieșise din tură, mergea spre casă, moment în care observase în zare degajări mari de fum spre localitatea Coroi. S-a deplasat de îndată spre locul incendiului, când a observat faptul că se manifesta violent la vegetație uscată și deșuri menajere cu posibilitate de propagare la o anexă. Acesta i-a atras atenția proprietarului anexei despre riscul iminent și a identificat trei butelii. Până la sosirea echipajelor de la Detașamentul Ineu și de la SVSU Craiva, acesta a reușit localizarea incendiului în scurt timp, prevenind o tragedie.

Voluntara Marta Andreea, din cadrul Detașamentului Arad, aflată la biserica ortodocsă din localitatea Șofronea, a observat o doamnă în vârstă care avea o criză de lipotimie. Adrenalina și spiritul de salvator au intrat în acțiune, aceasta a reușit sa pună persoana în poziția laterală de siguranță și i-a monitorizat funcțiile vitale în timp ce îi transmisese unei alte persoane din imediata apropiere să apeleze 112 și să le comunice și faptul că persoana respiră și este conștientă. La locul evenimentului a ajuns o ambulanță SAJ care a preluat pacienta conștientă și stabilă, ulterior, fiind transportată la spital.

Plt.adj.șef Peii Marius, din cadrul Gărzii nr. 2 de intervenție Birchiș, aflat în timpul liber, în localitatea Julița, a fost anunțat de către sora acestuia despre un incendiu de vegetație uscată ce prezenta pericol de propagare la două locuințe. Pâna la sosirea SVSU Vărădia de Mureș și a pompierilor de la Secția Bârzava, acesta a comunicat către dispeceratul ISU situația de la locul evenimentului și a reușit localizarea incendiului fără a se propaga la cele două locuințe.

 

Recomandările redacției