Pentru primărița Luminița Toma ediția din acest an a Festivalului folcloric Flori de Sânziene a fost una specială. A fost prima ediție pe care a organizat-o în calitate de primar, toate edițiile precedente purtând amprenta fostului primar Avram Ciev, iar asta s-a simțit în emoțiile pe care actualul edil le-a avut. “Sper că spectacolul pe care l-am pregătit pentru dumneavoastră să fie la înălțimea așteptărilor. Pentru că folclorul este oglinda sufletului, vrem să păstrăm această comoară și să o dăm mai departe. Pe această cale vreau să mulțumesc echipei mele din primărie care m-a ajutat, Ansamblului Druscelele din Bârsa, minunaților copii care ne reprezintă peste tot unde merg, părinților pentru implicare și tuturor celor prezenți la eveniment.
Mulțumiri speciale vreau să aduc sponsorilor, fără de care organizarea acestui eveniment nu ar fi fost posibilă”, a fost mesajul pe care Luminița Toma l-a transmis celor prezenți.
Emoția primăriței și preocuparea permanentă ca totul să iasă pe măsura pretențiilor spectatorilor au fost contrazise de reacțiile celor prezenți, care au văzut în ediția din acest an un eveniment peste așteptări. “Nu sunt de aici, sunt dintr-o comună învecinată, însă vin dintotdeauna la Bârsa pentru că știu că aici se promovează folclorul adevărat. Asta am simțit și în acest an și mă bucur că organizarea a fost la superlativ”, ne-a declarat Nicolae Mihoc.
Un alt spectator, de această dată chiar din Bârsa, ne-a mărturisit: “Mă bucur din suflet că tradiția merge mai departe, iar calitatea spectacolului, prin modul de organizare și artiștii invitați, se menține la nivelul pe care îl visam. Acest festival este o mândrie nu doar pentru comunitatea noastră, ci pentru întregul județ și sunt deosebit de fericită că în ciuda vremurilor aspre pe care le trăim, când se taie în primul rând de unde nu ar trebui să se taie, de la cultură, administrația a găsit resurse să ducă această moștenire mai departe, cu atât de multă emoție”.
Sâmbătă seara, în prima zi a sărbătorii închinate comunității din Bârsa, a fost organizat un Party in aer liber.
Duminică, 17 august, spectacolul a început cu Bujorii din Șofronea, după care pe scenă au urcat Călușarii din Aldești.
Nu putem să nu menționăm aici tradiția pe care o are în spate acest grup de călușari: 140 de ani! În ultimii peste 45 de ani, de coregrafia lor s-a ocupat Ioan Malea. „Conduc acest ansamblu de peste 45 de ani. Continuăm o tradiție care la Aldești datează de 140 de ani și pe care, iată, reușim să o ducem cu mândrie mai departe. Dar la Aldești nu avem doar acest grup de călușari. Sunt coregraf și de dansuri populare, al Ansamblului Aldeșteana. Este a șaptea generație de dansatori pe care o conduc. Pe lângă călușari și dansatori, mai pregătim la Aldești și interpreți de muzică populară. Eu mă ocup de toată pregătirea lor. Avem în acest moment 42 de copii“, ne-a declarat Ioan Malea, coregraful care nu își arată cei 70 de ani.

Pe scenă au mai evoluat Otilia Haragoș Seghedi, Alexandru Pop Zărăndean, Ioana Luguzan Roxin, Felicia Costa, Elena Voichița Suba – care a fost și prezentatoarea spectacolului, Claudia Volentir, Monica Blaga, Alina și Roxana Moisă, Marinela Racz și Ciprian Târșan.
La eveniment au mai participat ansambluri de dansuri din mai multe localități.
Interpreții au fost acompaniați de Orchestra folclorică Frații Șandru, conducerea muzicală aparținându-i lui Adrian Șandru.
“O zi de mare sărbătoare astăzi la Bârsa, iar noi am venit cu mic cu mare să ne bucurăm de acest eveniment, alături de primărița noastră Luminița Toma. Așa cum se poate vedea în jurul nostru, este lume multă, oamenii sunt dornici să sărbătorească întâlnirea cu fiii satului pentru că despre asta este vorba azi la Bârsa: o reuniune de suflet, plină de emoție, o întâlnire care șade bine în orice comunitate și pe care a facilitat-o primărița extrem de bine.
Nu pot decât să spun că încurajăm genul acesta de întâlniri. În opinia mea, comunitățile se bazează pe relația aceasta de suflet dintre oameni. Iar dacă putem să ne și bucurăm din când în când lucrul acesta nu strică nimănui.
Astfel încât nu am putut decât să le spunem oamenilor la mulți ani, să se bucure de zilele de sărbătoare și să ne vedem cu bine an de an, sănătoși și de ce nu, mai dornici de viață ca niciodată”, ne-a declarat deputatul Mihai Fifor, președintele PSD Arad.
În încheiere, primarul Luminița Toma ne-a declarat: “Mă bucur că oamenii sunt alături de mine, mai ales acum într-o zi atât de specială. Tot ce am organizat am organizat pentru cetățenii acestei comune și sper că m-am ridicat la nivelul pretențiilor lor. Nu trebuie să uităm folclorul, trebuie să-l păstrăm și să-l lăsăm urmașilor noștri”.

Live-uri pe pagina de Facebook a GLASUL ARADULUI

IMG_5593

Recomandările redacției