Premierul Ilie Bolojan a declarat marți, la întâlnirea cu primarii de comune, că reducerile de personal din administrația locală nu vor fi aplicate uniform, „cu barda”, ci în funcție de populație și volumul real de muncă din fiecare localitate.

La cea de-a 29-a sesiune ordinară a Adunării Generale a Asociației Comunelor din România, desfășurată la Palatul Parlamentului, șeful Guvernului a susținut inclusiv varianta partajării personalului între comune alăturate. Potrivit premierului, un funcționar ar putea lucra cu jumătate de normă în două localități apropiate, astfel încât serviciile pentru cetățeni să fie menținute la un nivel bun, dar cu costuri mai mici.

„Aceste reduceri nu sunt făcute mecanic. Țin cont de numărul de locuitori, de încărcarea de responsabilitate și de realitatea din multe localități mici, unde anumite posturi nu pot fi încărcate 100%”, a afirmat Ilie Bolojan.

Premierul a cerut, totodată, o legătură clară între sumele alocate de la bugetul de stat și performanța administrațiilor locale în colectarea impozitelor. El a subliniat că va susține condiționarea cotelor defalcate de gradul de încasare a taxelor locale.

„Este anormal ca, după ce se creează toate posibilitățile pentru îmbunătățirea colectării, să nu existe o corelare între banii transferați de la bugetul de stat și performanța unei administrații locale”, a spus premierul, avertizând că lipsa acestei legături încurajează ineficiența.

Ilie Bolojan a abordat și dezechilibrele dintre mediul urban și rural, în special în ceea ce privește lipsa medicilor. El a susținut introducerea unei obligații pentru absolvenții de medicină formați pe bani publici de a lucra o perioadă în România, în special în zonele defavorizate.

„Dacă beneficiezi de o pregătire medicală plătită de statul român, ai o obligație față de această țară. Cel puțin câțiva ani trebuie să lucrezi aici”, a declarat premierul, adăugând că măsura ar putea reduce deficitul de personal medical din mediul rural și din orașele mici.

  • helmut spune:

    asta e nebun la cap, un idiot
    trebuie dat jos cat mai repede acest individ de la vadu crisului!!

Comentariile sunt închise.

Recomandările redacției