PROGRAMUL FILARMONICII ARAD
LUNA mai 2026
Joi 7 mai 2026 ora 19.00, Sala Palatului Cultural
Dansurile Europei
Dirijor:Cristian Neagu
Vioară solo:Florin Gherghel
În program dansuri simfonice din creația compozitorilor Carl Maria von Weber, Felix Mendelssohn Bartholdy, Edvard Grieg, Jean Sibelius, Antonin Dvořák, Piotr Ilici Ceaikovski, Georges Bizet, Gerónimo Giménez, Gabriel Fauré, Fritz Kreisler, Aram Haceaturian,Vittorio Monti, Marțian Negrea
Vă așteptăm în seara de 7 mai 2026, la ora 19.00, la concertul orchestrei simfonice și al dirijorului Cristian Neagu, la o sărbătoare a Europei și a dansurilor ei!
Joi 14 mai 2025 ora 19.00, Sala Palatului Cultural Arad
Vineri 15 mai 2025 ora 19.00, Sala Capitol Timișoara
Johannes Brahms Un recviem german, op. 45
Dirijor: Gabriel Bebeșelea
Soliști:
Nadine Koutcher – soprană
Jungrae Noah Kim – bariton
Orchestra simfonică și Corul Filarmonicii Banatul
Orchestra simfonică și Corul Filarmonicii Arad
Dirijorii corurilor:
Iosif Todea
Robert Daniel Rădoiaș
Concert vocal simfonic extraordinar, în cadrul Festivalului Internațional Timișoara Muzicală, ediția a L-a
O capodoperă în care texte din Vechiul și din Noul Testament sunt redate prin miracolul sonor al romantismului târziu, o arhitectură care îmbină rigoarea contrapunctului cu lirismul profund, o viziune care valorifică la modul ideal adâncimea și subtilitatea trăirilor sugerate de Johannes Brahms…
Marți, 19 mai 2026, ora 19.00, Sala Palatului Cultural
Salut d’Amour
Florin Gherghel – vioară
Sorin Dogariu – pian
În program miniaturi pentru vioară și pian de Johannes Brahms, Henryk Wieniawski, Pablo de Sarasate, Edward Elgar, Jacob Gade, Astor Piazzolla, Franz von Vecsey, Georges Boulanger
O seară cu bijuterii muzicale, care începe la ora 19.00!
Joi 21 mai 2026 ora 19.00, Sala Palatului Cultural
Ecouri din perioada interbelică
Dirijor: Constantin Grigore
Solistă: Irina Sârbu
La fiecare nouă apariție pe scenă – și în cei peste douăzeci și trei de ani de carieră ocazii au fost nenumărate – Irina Sârbu uimește și încântă. Vocea, tehnica și sensibilitatea interpretării, felul în care actrița-cântăreață trăiește și spune, de fiecare dată, altă poveste rămâne fixat în memorie și în suflete.
Repertoriul cuprinde melodii care se cântau odată în „Micul Paris“. Printre ele „Hai să-ți arăt Bucureștiul noaptea“, „Astăzi e ziua ta“, „Vrei să ne-ntâlnim sâmbătă seara“, „Iubesc Femeia“, „Trurli, „Zaraza“, „Estrelita“, „Inima e o chitară“, „Inima-i un telefon“, „Toată ziua-n ascensor“, „Tangoul de demult“, „Suflet candriu“, „Mein kleiner gruner Kaktus“, în aranjamentul muzical realizat de Ioan Dobrinescu.
Joi 28 mai 2026 ora 19.00, Sala Palatului Cultural
Frühlingsstimmen – Voci de primăvară
Dirijor: Theo Wolters
Solistă: Gabriela Iștoc soprană
Dirijorul corului: Robert Daniel Rădoiaș
Program:În program uverturi, arii și coruri din opere și operete de Vincenzo Bellini, Otto Nicolai, Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Antonín Dvořák, Alexandr Borodin, Franz Lehár. Frühlingsstimmen, ultimul dintre programele noastre de primăvară, cu uverturi, arii și coruri dintre cele mai seducătoare, celebrează iubirea, dezvăluindu-ne-o în cele mai diverse și spectaculoase forme ale ei.
Biletele pentru aceste evenimente pot fi achiziționate de la casieria Filarmonicii Arad și online, pe pagina https://www.bilete.ro/cauta/?q=Filarmonica+arad/