Mircea Lucescu a reușit marți seara prima victorie cu Șahtior în actuala ediție a Champions Lea­gue, în faza grupelor, una ca­te­gorică, 4-0 cu Malmo.  Antrenorul român a avut din nou de reproșat ceva la adresa arbitrilor. De această dată, meciul echipei sale a fost condus de o brigadă din România, cu Ovidiu Hațegan la centru. Acesta a vrut să-l trimită în tribune pe tehnician, care la final a criticat deciziile arbitrului.
La conferința de presă de după meci, Lucescu a început prin a spune că adversarul se poate considera norocos că s-a terminat doar 4-0: „Cred că Malmo ar trebui să fie bucuroasă că a primit doar patru goluri. Am avut mai mult de 20 de ocazii și puteam să înscriem mai mult. La pauză m-am uitat pe statistici, am avut 17 faze periculoase, șuturi spre poartă. Am dovedit că fotbalul se joacă nu doar cu pase lungi, cum a făcut Malmo, ci și cu pase scurte, rapide și de finețe”
Lucescu a continuat apoi discursul cu acuze la adresa lui Ovidiu Hațegan, arbitrul disputei cu Malmo: „E trist însă că din nou trebuie să vorbesc despre arbitraj. Apropos, ei vin din România. O performanță foarte spectaculoasă de care publicul s-a bucurat a fost întreruptă de decizii de neînțeles. Dar lucrul care m-a supărat cu adevărat este acela că doi jucători importanți, Kucher și Srna, au primit cartonașe care nu erau necesare, în momente când nu era cazul. Iar acum ei vor lipsi în meciul cu Real Madrid. Dario a primit cartonaș pentru simulare, deși acolo a fost penalty. Kutcher, pentru henț. În primul rând că n-a fost. Iar dacă mingea i-ar fi lovit mâna, el nu a mișcat-o deloc, pentru a primi un galben. Sunt foarte sigur că genul acesta de arbitraj se întâmplă doar împotriva echi­pelor de nivelul nostru. Sunt sută la sută sigur că astfel de cartonașe nu se acordă împotriva Realului. Poate că eu sunt subiectiv, dar să primești patru cartonașe galbene într-un meci atât de simplu… Pentru mine, asta e inexplicabil.”
Hațegan a vrut chiar să-l trimi­tă în tribune pe Mircea Lucescu, în minutul 68, după ce i-a arătat lui Srna galben pentru simulare iar antrenorul a protestat vehement. Kucher a văzut și el cartonașul în minutul 88, iar Alex Teixeira în minutul 90+1. Stepanenko a fost și el avertizat, în minutul 61.