Seria fără victorie a UTA-ei în Superligă se oprește după două luni. Arădenii s-au impus cu 3-2 astăzi la Craiova, împotriva lui FC U, după un meci spectaculos, cu mai multe răsturnări de situație. Andrej Fabry, Reagy Ofosu și Claudiu Micovschi au înscris cele trei goluri ale arădenilor, în timp ce pentru gazde au punctat Aurelian Chițu și Benjamin van Durmen.

În debutul primei reprize, gazdele au avut o posesie sterilă, fără să creeze pericol la poarta lui Iacob. Fabry, aflat într-o formă foarte bună, a avut prima ocazie a meciului, cu un șut de la distanță respins în corner de Gurău. După lovitura de colț, Freitas s-a trezit cu balonul la picior în careu, dar a tras pe lângă. Fabry a tras din nou din afara careului cinci minute mai târziu, iar de data aceasta mingea a lovit bara. Până la urmă, primul gol a căzut, însă în poarta UTA-ei, în minutul 29. Bahassa a centrat în careu, Aurelian Chițu a venit fără marcaj și l-a învins pe Iacob cu o lovitură de cap. Reușita a fost verificată în camera VAR pentru un presupus fault asupra lui Luckassen în debutul fazei, dar până la urmă a fost validată. Golul primit nu i-a afectat pe utiști, care au continuat atacurile, iar egalarea a venit în minutul 37. La un corner, portarul Gurău l-a lovit pe Freitas cu pumnul în cap, fără să atingă balonul, şi arbitrii din camera VAR l-au atenționat pe „centralul” Marian Barbu, care a revăzut faza la marginea terenului și a acordat penalty pentru UTA. Andrej Fabry a executat pe centrul porții și a făcut 1-1. Patru minute mai târziu, „roș-albii” au trecut în avantaj după o fază superbă. Fabry l-a lansat pe Micovschi în banda stângă, acesta l-a depășit în viteză pe Compagnucci și a centrat de pe linia de fund pentru Reagy Ofosu, iar germanul a trimis perfect dintr-un voleu de la 14 metri, care l-a lăsat fără speranțe pe Gurău. Pe final de repriză, cei de la FC U au acuzat un henț în careu la Căpușă, însă fundașul UTA-ei avea mâna lipită de corp, iar arbitrii video au confirmat că nu se putea vorbi de penalty.

UTA a continuat asaltul la poarta craioveană încă din debutul părții secunde: Fabry a trimis un șut de la distanță care a trecut puțin peste, iar Henriques a fost aproape de autogol când a respins greșit o centrare trimisă în careul echipei sale. Din păcate, arădenii nu au reuşit să profite de momentul bun şi au fost egalaţi în minutul 60, în urma unei faze fixe, aspect despre care Mircea Rednic a vorbit la finalul meciului cu Farul. Bahassa a centrat dintr-un corner, Mihai a deviat mingea înspre propria poartă, unde se afla Benjamin van Durmen, care a împins balonul în plasă. Utiștii nu au fost afectați nici de al doilea gol primit și au revenit foarte repede în avantaj, după doar patru minute. O minge deviată greșit de Henriques a ajuns la Stahl, care a reușit să o păstreze după mai multe dueluri cu fundașii adverși. Arădeanul i-a pasat lui Luckassen în centru, atacantul a ținut bine de balon și i l-a pus „pe tavă” lui Claudiu Micovschi, care a îndeplinit o simplă formalitate din câțiva metri. Meciul s-a stins după reușita de 3-2, formația olteană căutând în zadar un gol egalizator.

Pentru „roș-albi” urmează două partide pe teren propriu, la Oradea: cu Universitatea Craiova în Cupa României, miercuri, 1 noiembrie, de la ora 18:00 și cu Dinamo în Superligă, luni, 6 noiembrie, de la ora 18:00.

FC U Craiova: Gurău – Negru (Mascarenhas 73), Compagnucci, Henriques, Padula – Achim (Asamoah 56), G. Buta (Blănuță 73) – Van Durmen, J. Ibrahim (Sidibe 56), Bahassa  (Blidar 87) – Chițu. Rezerve neutilizate: R. Popa – D. Albu, Vl. Pop, Al. Iordache. Antrenor: Giovanni Costantino

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Conte, Stolnik, Abeid – C. Mihai, Freitas – Micovschi (Rodrigues 80), Fabry (R. Pop 80), Ofosu (Stahl 56) – Luckassen (Cooper 73). Rezerve neutilizate: Kucher – Benga, Stanciu, Dumitrașcu, Marku. Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș) – George Neacșu (Câmpulung Muscel) și Adrian Vornicu (Iași). Rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)

Camera VAR: Ionuț Coza (Cernica) și Ferencz Tunyogi (Zalău)

Observator FRF: Marian Salomir (Cluj)

Delegat LPF: Marian Bucurescu (București)